نماینده روسیه: آلمان خطرات شکست احیای برجام را دست‌کم می‌گیرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۹

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در واکنش به موضع وزارت امور خارجه آلمان درباره از سر نگرفتن مذاکرات اتمی گفت که این کشور خطرات ناشی از عدم احیای برجام را دست‌کم می‌گیرد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در توییتی نوشت که آلمان اهمیت عدم اشاعه هسته‌ای و خطرات تشدید غیرقابل کنترلی را که ممکن است در صورت شکست مذاکرات احیای برجام به‌ وجود بیاید، دست‌کم می‌گیرد.

کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، روز چهارشنبه هفتم دی گفته بود: «در حال حاضر هیچ نشانه یا دلیلی برای از سر گرفتن مذاکرات هسته‌ای ایران وجود ندارد.»

او تاکید کرده بود که تمرکز اصلی برلین در حال حاضر «حمایت از مردم در خیابان» در ایران است، نه عجله برای آغاز مجدد مذاکرات برجام و این کشور از طریق دور جدید احتمالی تحریم‌ها، فشار را بر تهران زیاد خواهد کرد تا سرکوب مردم را متوقف کند.

مذاکرات احیای برجام از چند ماه پیش متوقف شده و آمریکا هم اعلام کرده که دیگر این مذاکرات در اولویت برنامه‌های کاخ سفید قرار ندارد.

دو هفته پیش نیز ویدیویی قدیمی از بایدن به شکلی فراگیر منتشر شد که او در آن می‌گوید برجام مرده اما واشینگتن بنا به دلایلی نمی‌خواهد در حال حاضر مرگ آن را اعلام کند.

با این حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه در سفر به عمان پیام ابراهیم رئیسی را به هیثم بن طارق آل سعید، پادشاه این کشور ارائه کرد و از این کشور به عنوان یکی از میانجی‌های اصلی برجام نام برد.

در روزهای گذشته برخی از چهره‌های سیاسی در ایران اعلام کرده‌اند جمهوری اسلامی در شرایط فعلی مجبور است برای احیای برجام امتیازات بیشتری بدهد.

از جمله جلال ساداتیان، سفیر پیشین ایران در بریتانیا، گفته است: «ما مدت‌هاست به همان برجام ۲۰۱۵ هم راضی شده‌ایم و دنبال همان هستیم اما به همان هم نمی‌توانیم دسترسی پیدا کنیم.»

یکی از موضوعات مورد اختلاف برای برجام سایت‌های مشکوک ایران است اما سفر هیات آژانس به ایران، بدون نتیجه پایان یافت.

در همین حال محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، از سفر احتمالی رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، در سال جدید میلادی خبر داده است.

گروسی پیش از این از تورقوزآباد، ورامین و مریوان به عنوان سه مکان اعلام نشده ایران که در آن فعالیت‌های اتمی انجام شده، نام برده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید