شکایت وکیل نخست‌وزیر عراق از رییس بانک مرکزی این کشور، پس از افشای تعاملات بانکی با ایران

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

پس از تهدیدات آمریکا برای مجازات عراق به دلیل انجام معاملات پنهانی با ایران و همچنین کاهش ارزش دینار، وکیلِ نخست‌وزیر عراق از مصطفی مخیف، رییس بانک مرکزی این کشور در دادگاه فدرال عراق شکایت کرد و خواستار برکناری او از سمتش شد.

این اقدام همچنین پس از افشای تعاملات پنهانی بانک‌های عراقی با ایران انجام شد.

روز سه‌شنبه نیز محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، رییس بانک مرکزی را احضار کرده و خواستار انجام اقدامات برای جلوگیری از کاهش قیمت دینار شده بود.

با وجود افزایش درآمد فروش نفت عراق، ارزش دینار این کشور در مقابل دلار حدود هشت درصد کاهش یافته است.

برخی از تحلیل‌گران و نمایندگان سابق پارلمان، یکی از دلایل این موضوع را تهدیدات آمریکا برای مجازات عراق به دلیل انتقال دلار به ایران ذکر کرده‌اند.

پیش از این مثنی امین، عضو پارلمان عراق، به ایران‌اینترنشنال گفته بود آمریکا با تایید این که مبلغ قابل توجهی دلار از عراق وارد ایران شده، از بانک مرکزی عراق خواست همه بانک‌های این کشور را که به صورت پنهانی با ایران معامله می‌کنند، مجازات کند.

او تاکید کرده بود آمریکا علاوه بر مساله قاچاق دلار به ایران، در ارتباط با یک توافق چهار میلیارد دلاری بین جمهوری اسلامی و عراق، به بغداد هشدار داده است.

چند هفته گذشته نیز یکی از رسانه‌های نزدیک به جریان مقتدی صدر گزارش داده بود در سفر اخیر نخست‌وزیر عراق به ایران، تحت یک توافق مبهم، چهار میلیارد دلار به ایران داده شده است.

به گفته مثنی امین، علاوه بر ایران، مبالغ بالایی دلار از عراق به سوریه و لبنان نیز ارسال شده است.

همچنین عراق در سال ۲۰۲۲ معادل نیم میلیون دلار نفت را به صورت بلاعوض به لبنان ارسال کرده است.

روز دوشنبه نیز یک منبع آگاه به ایران‌اینترنشنال گفته بود آمریکا در حال بررسی گزارش‌هایی است که نشان می‌دهد با وجود تحریم‌ها، ایران و عراق بر پایه دلار با یکدیگر معامله می‌کنند.

به موجب تحریم‌های آمریکا، هر گونه معامله ایران و عراق باید بر مبنای دینار صورت گیرد و استفاده از دلار آمریکا در این معاملات به دلیل تحریم‌ها ممنوع است.

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید