الشرق‌الاوسط: نیروهای نیابتی ایران در حال خرید گسترده املاک در نزدیکی دمشق هستند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

روزنامه الشرق‌الاوسط گزارش داد شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی با هدف گسترش نفوذ ایران در نزدیکی پایتخت سوریه، به دنبال خرید زمین و املاک در حومه دمشق‌ هستند.

طبق این گزارش، شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی تلاش دارند در نواحی جنوبی حومه دمشق و در نزدیکی منطقه «سیده زینب» استقرار گسترده‌ای داشته باشند.

گزارش الشرق‌الاوسط خاطرنشان کرد پیش‌تر روسیه مانع حضور شبه‌نظامیان وابسته به ایران در این مناطق می‌شد، اما با درگیر شدن روسیه در جنگ اوکراین، امکان گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در این مناطق بیشتر شده است.

شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی علاوه بر این اقدامات، به مصادره املاک مردم مناطق مختلف سوریه نیز اقدام کرده‌اند.

دید‌بان حقوق بشر سوریه پیش‌تر همچنین از گسترش خشم مردم این کشور از تداوم فروش املاک به ویژه در دو شهر حمص و حلب به شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران خبر داده بود.

در فروردین ماه ۱۴۰۰، دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد سپاه پاسداران و شبه نظامیان تحت حمایت آن ۱۰ خانه و ۳۰ مغازه در شهر المیادین در حومه شرقی دیرالزور سوریه را با ادعای اینکه صاحبان آنها از مخالفان حکومت بشار اسد هستند مصادره کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، برخی از این خانه‌های مصادره شده به مقر نظامی تبدیل شده و برخی دیگر در اختیار شبه‌نظامیان «تیپ الشیخ» قرار گرفته که اجاره آنها را فرماندهان این «تیپ» دریافت می‌کنند.

طبق این گزارش، در حالی که همه مناطق سوریه با وضعیت اقتصادی ناگوار، نبود فرصت‌های شغلی و قیمت‌های نجومی روبه‌روست، خرید املاک و مستغلات از سوی این شبه‌نظامیان روز به روز در حال افزایش است.

در حالی که جمهوری اسلامی به تلاش برای گسترش نفوذ خود در سوریه ادامه می‌دهد، روز سه‌شنبه یک منبع مطلع به شبکه دیرالزور ۲۴ گفت که فرماندە شبه‌نظامیان مورد حمایت سپاه پاسداران به نمایندگی از فردی به نام «حاج کامیل» دستور ایجاد ستادی برای روستاهای منطقه صادر کرده است.

این منبع افزود که مقر جدید شبه‌نظامیان وابسته به سپاه پاسداران، در روستاها و شهرک‌های «شرق فرات» خواهد بود که از شهرک الحسینیه در غرب تا الطبیه در غرب امتداد دارد.

در همین حال، آویو کوخاوی، رییس ستاد مشترک نیروهای دفاعی اسرائیل روز سه‌شنبه گفت: «جمهوری اسلامی را باید در نگاهی همه جانبه دید که از مرز جغرافیایی کشوری به نام ایران فراتر رود. اول و مهم‌تر از همه، تهدید بالقوه توانایی اتمی نظامی است.»

کوخاوی افزود: «چشم‌انداز جمهوری اسلامی برای تاسیس حزب‌‌الله ۲ در سوریه مختل شده است. جمهوری اسلامی می‌خواست صدها موشک زمین به زمین و ده‌ها هزار رزمنده شبه‌نظامی شیعه را در سوریه مستقر کند.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
تیتر اول
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید