گزارش رسانه‌های اسرائیلی از تلاش آلمان و هلند برای تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد برخی کشورهای اروپایی و در راس آنها آلمان و هلند، در حال وارد آوردن فشار به اتحادیه اروپا برای معرفی کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان گروهی تروریستی هستند.

بر اساس این گزارش، دلیل این موضوع همکاری ایران با روسیه در حمله به اوکراین و نیز سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران است.

دیپلمات‌های اروپایی به این شبکه گفتند که اتحادیه اروپا برای نخستین بار توجیه کافی را برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران دارد.

آنان در عین حال اعلام کردند باید همه کشورهای اروپایی با این تصمیم موافقت کنند و این پروسه زمان‌بر است.

پیش از این آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان هم اعلام کرده بود قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا زمان‌بر خواهد بود.

با این حال نمایندگان احزاب اپوزیسیون در پارلمان آلمان از کافی نبودن اقدامات علیه جمهوری اسلامی، از جمله «قرار نگرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی» انتقاد کرده‌اند.

هفته پیش نیز ۴۳ نماینده عضو حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان، خواستار قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی شدند.

پارلمان هلند نیز روز پنج‌شنبه اول دی در مصوبه‌ای خواستار تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از سوی اتحادیه اروپا شد و از دولت هلند خواست از این موضع دفاع کند.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا هم روز سه‌شنبه ششم دی گفت که دولت این کشور کلیت سپاه پاسداران را تحریم کرده و همچنین اشخاص و شرکت‌هایی را هم که برای روسیه پهپاد تامین می‌کردند، تحریم کرده است.

پیش از این هم جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، از اقدام دولتش برای جلوگیری از ورود ۱۰ هزار نفر از اعضای سپاه پاسداران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی به این کشور خبر داد اما این کشور هنوز نام سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار نداده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید