هاآرتص: کاخ سفید همچنان خواهان رسیدن به توافق اتمی با ایران است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۶

روزنامه هاآرتص به نقل از مقامات اسرائیلی گزارش داد علی‌رغم کلیپ منتشر شده از جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا که در آن گفته بود «برجام مرده» است»، کاخ سفید همچنان خواهان رسیدن به توافق اتمی با ایران است.

این روزنامه اسرائیلی اضافه کرد که کاخ سفید در این زمینه حمایت نهادهای دفاعی ایالات متحده را نیز دارد.

پیشتر انتشار ویدیویی که در آن جو بایدن می‌گوید برجام مرده است، واکنش نفتالی بنت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل را به دنبال داشت.

بنت در توییتی نوشت: «دستاورد بزرگ دولت ما! در سکوت و با یک سری اقدامات دیپلماتیک و اقدامات عاقلانه دیگر، موفق شدیم بدون آن که در برابر ایالات متحده قرار بگیریم، بازگشت به قرارداد اتمی را متوقف کنیم.»

در هفته‌های اخیر، ویدیویی از بایدن به شکلی فراگیر منتشر شد که او در آن می‌گوید برجام مرده اما واشینگتن بنا به دلایلی نمی‌خواهد در حال حاضر مرگ آن را اعلام کند.

انتشار این ویدیو در شرایطی است که مذاکرات احیای برجام از چند ماه پیش متوقف شده و آمریکا اعلام کرده که دیگر این مذاکرات در اولویت برنامه‌های کاخ سفید قرار ندارد.

همچنین با وجود سفر یک روزه کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، نتیجه‌ای از این سفر اعلام نشد.

از سوی دیگر به نوشته هاآرتص، مقامات آمریکایی می‌دانند که اگر جمهوری اسلامی نتواند شرایط اقتصادی خود را بهبود بخشد، سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران برایش بسیار دشوارتر خواهد بود.

مقام‌های اسرائیلی به هاآرتص گفته‌اند در گفت‌وگوها با همتایان آمریکایی خود این برداشت را داشته‌اند که علی‌رغم همه چالش‌ها، در ماه‌های آینده رخدادهای مهمی در زمینه بازگشت به برجام رخ خواهد داد.

این مقامات به هاآرتص گفته‌اند اسرائیل توانایی حمله مؤثر به ایران را بدون کمک ایالات متحده ندارد و هر کسی که غیر از این می‌گوید، «آگاهانه دروغ می‌گوید».

به گفته این افراد، آنان در گفت‌وگوهایی که با همتایان غربی خود داشتند این برداشت را به دست آورده‌اند که هر گونه حمله اسرائیل به ایران برای آن که تاثیر واقعی داشته باشد، نباید محدود به هدف قرار دادن برنامه اتمی باشد بلکه باید مقامات جمهوری اسلامی که اسرائیل و کشورهای دیگر را تهدید می‌کنند، هدف قرار دهد و به تغییر رژیم منجر شود.

پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید