نماینده پارلمان اوکراین به ایران‌اینترنشنال: پهپادهای ایران به نیروگاه‌های ما حمله می‌کنند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۶

یولیا کلیمنکو، نماینده پارلمان اوکراین، در گفت‌وگویی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال اعلام کرد در حالی که در سرمای سخت این کشور، برق یکی از نیازهای اولیه مردم است، پهپادهای ساخت ایران برای حمله به نیروگاه‌های اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کلیمنکو روز سه‌شنبه ششم دی در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال، ضمن ابراز تاسف از حمایت تهران از مسکو در جنگ علیه اوکراین، گفت: «این امر کاملا روشن است و آقای زلنسکی این موضوع را به صراحت عنوان کرد که متاسفانه ایران در جنگ اوکراین مشارکت دارد و از روسیه حمایت می‌کند.»

او در ادامه گفت: «ما هر هفته پهپادهای ایرانی را بالای سر خودمان می‌بینیم. این پهپادها ساختمان‌های مسکونی و زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند. این جنگ نیست بلکه تروریسم و نسل‌کشی غیرنظامیان است.»

این نماینده پارلمان اوکراین تاکید کرد که پهپادهای ایرانی مشخصا نیروگاه‌های برق و مراکز توزیع برق را هدف می‌گیرند.

او تاکید کرد که این حملات موجب شده‌اند دسترسی میلیون‌ها اوکراینی به برق و گرمایش قطع شود و مردم این کشور از جمله زنان و کودکان، با مشکلاتی مواجه‌اند.

این نماینده پارلمان اوکراین همچنین ادعاهای جمهوری اسلامی درباره عدم ارسال پهپاد به روسیه را رد کرد و نسبت به ارسال موشک از سوی ایران به روسیه نیز هشدار داد و ابراز نگرانی کرد.

پیشتر ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، گفته بود که کمبود برق در این کشور همچنان ادامه دارد و نزدیک به ۹ میلیون نفر بدون برق مانده‌اند.

در پی درخواست یک مقام اوکراینی برای نابود کردن کارخانه‌های ساخت پهپاد در ایران اما ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، تهدید کرد که این درخواست «پیامدهای سیاسی و حقوقی» دارد.

کنعانی روز دوشنبه پنجم دی در این باره گفت: «ادبیات تهدیدآمیز از سوی مقامات اوکراین را غیرمسوولانه می‌دانیم و پیامدهای سیاسی و حقوقی این گونه اظهارات تهدیدآمیز را متوجه اوکراین می‌دانیم.»

این مقام جمهوری اسلامی دقیقا مشخص نکرد منظور او از «پیامدهای سیاسی و حقوقی» چیست.

این در حالی است که سازمان ملل متحد در حال تحقیق درباره منشاء پهپادهای ساقط شده در اوکراین است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.