عزیزی خادم: فشار آوردند که برکنار شوم / جادوگر نداشتم، دعای خیر بود!

شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۳

هنوز یک سال از برکناری عجیب شهاب‌الدین عزیزی خادم، رییسی پیشین فدراسیون فوتبال نگذشته است، او اما در گفتگوی تازه‌ای که با خبرآنلاین داشته، مدعی است اعضای هیات رئیسه فدراسیون برای برکناری او تحت فشار بوده‌اند.

عزیزی خادم در این مصاحبه گفت: «یکی از آن‌ها که معرفتش از بقیه بیشتر بود آمد و گفت تحت فشار است. شب آمد و من را دید. از ترسش دوتا ماشین عوض کرده بود. به من گفت جلسه فردا را نیا. من گفتم اتفاقا اولین نفر می‌آیم. برای چه من نباید بیایم؟ من فوتبال ایران را از یک ویرانه به سطح اول آسیا رساندم. جرم من چیست؟ گفت ما تحت فشار هستیم و می‌لرزید. ۲-۳ تا ماشین عوض کرده بود و صورتش را هم پوشانده بود. همین هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بود که الآن هم هست.»

اتفاقات فوتبال ایران در دو سال گذشته، به اندازه تاریخ فوتبال ایران، پرحاشیه و جنجالی بوده است. نحوه انتخاب عزیزی‌خادم و برکناری او، پرونده سنگین ویلموتس، صعود به جام جهانی، حمله به تماشاچیان زن در بازی آخر تیم ملی در مرحله مقدماتی جام جهانی در مشهد، انتخاب مهدی تاج با پرونده سنگین قضایی، برکناری دراگان اسکوچیچ و برگشت کارلوس کیروش، شکست مفتضحانه به انگلیس و ناتوانی از صعود به مرحله حذفی با طلایی‌ترین نسل فوتبال ایران، مشکل حل نشدنی VAR، رسوایی و ابطال مجوز حرفه‌ای استقلال و پرسپولیس، تعلیق کمیته مجوز صدور حرفه‌ای و موارد دیگری از این دست به اندازه تمام تاریخ فوتبال ایران فقط در دو سال اتفاق افتاده است.

حالا اما شهاب‌الدین عزیزی خادم درحالی از فشار برای برکناری خود می‌گوید: «گفت ما تحت فشار هستیم و می‌لرزید. ۲-۳ تا ماشین عوض کرده بود و صورتش را هم پوشانده بود. همین هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بود که الآن هم هست.»

جالب اینکه شش ماه پس از برکناری شبانه عزیزی‌خادم، مهدی تاج در یک انتخابات پر از سوال که گفته شد نهادهای امنیتی در آن دخالت مستقیم داشتند، دوباره رییس فدراسیون فوتبال شد و بلافاصله کارلوس کیروش را جانشین دراگان اسکوچیچ کرد.

تاج در توجیه استخدام دوباره کیروش گفته بود برای صعود تیم ملی از مرحله گروهی، کی‌روش را برگردانده است. این درحالی بود که پس از قرعه‌کشی جام جهانی قطر و در هفته‌های منتهی به استخدام دوباره کیروش، چند رفت و آمد به دفتر محمد مخبر، معاون اول سید ابراهیم رئیسی، رئیس دولت این شایعه را سر زبان‌ها انداخت که ترس از شکست‌های سنگین از انگلیس و آمریکا، دولت و چند نهاد امنیتی را به پروژه بازگشت کی‌روش به ایران مجاب کرده است.

پروژه ای که با همکاری معاون اول و اطلاعات سپاه از مسیر انتخاب مهدی تاج به ریاست فدراسیون فوتبال شروع شد و با برکناری سریع اسکوچیچ ادامه پیدا کرد و در نهایت کی‌روش با انبوهی از دستیار غیر ایرانی، سرمربی تیم ملی شد و البته در ادامه هم فوتبال ایران سنگین‌ترین شکست تاریخ حضور خود در جام جهانی را ثبت کرد.

خوبان عالم جادوگر نیستند!

اما عزیزی‌خادم که خودش یک پای حاشیه‌های دو سال گذشته فوتبال ایران است، پیش از این گفته بود دعای خوبان عالم به کمک فوتبال ایران آمده و پیروزی بر سوریه به خاطر کمک آنها بوده و برخی اتفاقات را به خوبان عالم ربط داده بود. بسیار گفته شده دلیل برکناری عزیزی‌خادم ارتباط او با یک جادوگر به اسم امیر اسکندری است.

او امروز به خبرآنلاین درباره امیر اسکندری گفته: «در آن زمان مباحث جادوگری را مطرح می‌کردند خیلی شفاف بگویید. به معجزه اعتقاد دارم ولی به جادو نه. شرک است. چه رفتاری بود که این‌ها کردند. (امیر اسکندری) کنار تیم هم نبوده، شما کنار تیم چنین شخصی را دیدید؟ کنار تیم ملی فوتبال خود من و سرپرست تیم بوده ولی اگر درباره شخصی سوال می‌کنید، من می‌گویم بله می‌شناسم. از او انسانیت، معرفت، کمک به دیگران، بخشش و دگرخواهی دیدم. این‌ها ظلم به لطف خداست. من به معجزه ایمان و اعتقاد دارم. به دعای خیر اعتقاد دارم. اما این مسائل را نمی‌دانم چیست.»

عزیزی خادم در زمانی که هنوز رئیس فدراسیون فوتبال بود درباره حضور جادوگر در فدراسیون فوتبال که با تیم به مسابقات می‌رود تا تیم پیروز از میدان مسابقه خارج شود» در اظهاراتی مبهم گفته بود: «ما شکرگزار خداوند عالم هستیم، آنچه امروز به عنوان موفقیت می بینیم لطف الهی است، مسئله بعد اینکه تمام مخلوقات هستی وابسته به کمک حضرت حق هستیم، کما اینکه شما بگویید دعای خیر، دعای عزیزان و کمک بگیرید، اینکه منعی ندارد؟ هر کسی بتواند به فوتبال ایران کمک کند و تاثیرگذار باشد، نفسش، قدمش و دعایش، شما دعا کنید، همه دعا کنیم، حتما دست خود را در همین حوزه دراز می کنیم که همه کمک کنند.»

این درحالی است چندبار گفته بود: «ما دست حمایت، هدایت و رحمت الهی را در این پیروزی مشاهده کردیم و امیدواریم که این پیروزها پاینده و مستمر باشد و ما شایسته این موهبت و لطف خدا باشیم.» و یا «در کنار تدبیر و برنامه ریزی راهبردی و تلاش و تمرین ... به طور جد بر عنصر توکل به خدا و الطاف خفیه الهی تاکید داشته و خواهیم داشت.»

عزیزی‌خادم بعد از پیروزی تیم‌ملی برابر سوریه هم آن پیروزی را حاصل «دعای خوبان عالم» در حق تیم ملی دانسته بود.

فشار آوردند شرکت روسی VAR بیاورد

رییس عزل شده فدراسیون فوتبال همچنین پروژه پیچیده رسیدن VAR به فوتبال ایران و حاشیه‌هایی که درباره همکاری با یک شرکت اسرائیلی وجود داشت، گفته است: کلا ۱۵ شرکت مورد تایید فیفا وجود دارد و شما باید یک کارگروه بگذارید که ما آقای فغانی و منصوری را به آن اضافه کردیم چون تجربه کار با var را داشتند. با یک سلسله مرتب به هیات رئیسه رسیدیم. از این ۱۵ شرکت ۱۴ تا با ایران کار نمی‌کنند. شما ۵۰۰ میلیون پوند بدهید هم بعضی از آن‌ها نمی‌آیند. خود قطر برای جام جهانی اجاره کرده است چون دو سال یک بار تاییدیه جابجا می‌شود و معمولا خریداری نمی‌کنند. شرکت بلژیکی – هلندی مورد تایید فیفا بود و قانونی آمد ولی سم‌پاشی کردند و به ما انگ زدند. اتفاقا افرادی که این رفتارها را کردند اقدام علیه امنیت ملی کردند.

عزیزی خادم گفته فشارهایی بوده که یک شرکت روسی برای ایران سیستم کمک داور ویدئویی را تهیه کند: «بله فشار هم بود که بیاورم. اولا کیفیتش پایین‌تر بود، دوما دفتر نماینده‌اش در آمریکا بود. شما نمی‌توانی یک دلار با آن‌ها جابجا کنی. شرکت بلژیکی – هلندی که آوردیم هم به صورت اجاره بود. چهارماه برای چهار بازی بیاید و داوران را آموزش دهد و ایراداتش در بیاید. اگر تایید شد خود باشگاه‌ها با آن ببندند.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید