هشدار مقامات آمریکا و اسرائیل درباره تهدید پهپادی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۲

با ادامه همکاری نظامی فزاینده ایران و روسیه در میانه جنگ اوکراین، مقامات آمریکا و اسرائیل نسبت به خطر برنامه پهپادی و تسلیحاتی ایران و تهدید جمهوری اسلامی علیه ثبات جهانی هشدار دادند.

مایکل کوریلا، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، فعالیت‌های جمهوری اسلامی را تهدیدی برای ثبات و امنیت منطقه و جهان خواند و گفت: «رژیم ایران بیش از ۴۰ سال است که از تروریسم و سازمان‌های تروریستی حمایت کرده و قوانین بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد.»

فرمانده سنتکام با اشاره به تهدید فزاینده برنامه پهپادی ایران برای منطقه گفت کارگروه ۳۹ سنتکام برای مقابله با پهپادهای ایرانی در حال بررسی فناوری‌های جدید است.

کوریلا گفت: جمهوری اسلامی از طریق نیروهای نیابتی، موشک‌های بالستیک، پهپادها و تهدیدهای روزمره برای مسیرهای آبی بین‌المللی، به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود ادامه می‌دهد.

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از همکاری‌های نظامی ایران و روسیه، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، در بیانیه‌ای استفاده روسیه از تسلیحات کره‌شمالی و جمهوری اسلامی در جنگ وحشیانه علیه اوکراین را «نفرت‌انگیز» خواند و گفت: «ما همچنان از سازمان ملل می‌خواهیم تا تیمی را به اوکراین بفرستد تا درباره نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط روسیه و ایران تحقیق کند.»

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر منتخب اسرائیل، در اولین تماس خود با پوتین پس از پیروزی در انتخابات اسرائیل، در رابطه با جمهوری اسلامی و تهدیدات آن در منطقه گفت‌وگو کرد.

نتانیاهو در تماس با پوتین تاکید کرد که اسرائیل به هیچ عنوان با یک ایران اتمی و همچنین استقرار جمهوری اسلامی در مرزهای شمالی خود کنار نخواهد آمد.

نتانیاهو همچنین نگرانی خود را از ادامه جنگ در اوکراین به پوتین ابراز داشت.

از سوی دیگر، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای اسرائیلی او، ایال هولاتا، در نشستی مجازی درباره تحولات منطقه‌ای، از جمله وضعیت ایران، گفت‌وگو کردند.

دو طرف در این دیدار بر تعهد خود بر مقابله با تهدید جمهوری اسلامی برای منطقه و حصول اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کردند.

مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل همچنین درباره همکاری نظامی فزاینده ایران و روسیه و اقدام مسکو در ارائه فناوری نظامی به تهران و نیز تحریم‌های ماه‌های اخیر علیه جمهوری اسلامی گفت‌وگو کردند.

داوید بارنئا، رییس موساد، نیز پنج‌شنبه در سخنرانی در مراسمی در اورشلیم گفت اسرائیل اطلاعاتی در اختیار دارد که بر اساس آن ایران می‌خواهد به زودی عرضه تسلیحات پیشرفته به روسیه را برای استفاده در جنگ علیه اوکراین گسترش دهد.

نگرانی‌های جهانی از همکاری نظامی فزاینده نظامی ایران و روسیه در میانه جنگ اوکراین در حالی ادامه دارد که ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، که به واشینگتن سفر کرده، در سخنرانی خود برای کنگره آمریکا، رابطه ایران و روسیه را «کمک یک تروریست به تروریست دیگر» توصیف کرد و گفت: «روسیه برای سیاست نسل‌کشی خود یک متحد پیدا کرد: ایران»

با این حال، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به این سخنان ولودیمیر زلنسکی گفت: «زلنسکی بداند که صبر راهبردی ایران در قبال اتهامات بی‌اساس نامحدود نخواهد بود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز
خبر
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.