گزارش روزنامه اسرائیلی از افزایش تنش‌ مرزی: حزب‌الله کنترلش را بر جنوب لبنان از دست داده

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۲

روزنامه «اسرائیل هیوم» در گزارشی اعلام کرد «حزب‌الله» کنترل نیروهای خود را در جنوب لبنان از دست داده و ارتش اسرائیل این روند را زیر نظر دارد. به گفته این روزنامه، تنش‌ها در مرز میان اسرائیل و لبنان هم رو به افزایش است.

اسرائیل هیوم گزارش داد نیروهای حزب‌الله منظم نیستند و دلیل آن را «خستگی» یا گمانه‌زنی نیروها درباره تلاش حسن نصرالله، دبیر کل حزب برای رویارویی با ارتش اسرائیل دانست.

این روزنامه به نقل از یک مقام نظامی اسرائیل نوشت که حزب‌الله اخیرا سربازان خود را در مرز مشترک با اسرائیل مستقر کرده است و رفتارهایی از نیروهای این حزب دیده شده‌ است که به دنبال آسیب رساندن به حصار مرزی هستند.

این مقام اسرائیلی اضافه کرد نیروهای حزب‌الله در حالی‌ که سلاح گرم در اختیار دارند، اقداماتی تنش‌زا در مرز با اسرائیل انجام می‌دهند.

به گفته او، ده‌ها نفر از فعالان حزب‌الله، چند ماه پیش برای نشان دادن توانایی خود، یک گشت «آموزشی» از روستای کفرکلای لبنان تا مقر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، این افراد، عناصر یگان الرضوان وابسته به حزب‌الله بودند.

این روزنامه در گزارش خود افزود: «در حالی‌ که اسرائیل به فعالیت‌های اطلاعاتی خود در لبنان ادامه می‌دهد، تنش در مرزهای شمالی رو به افزایش است.»

به گفته این مقام نظامی، آمار رویارویی در مناطق مرزی به دلیل از دست رفتن کنترل حزب‌الله بر عناصر خود، ۴۲ درصد افزایش یافته است.

در هفته‌های گذشته، یک رسانه لبنانی هم اوضاع کنونی حزب‌الله لبنان را نابه‌سامان خوانده و از نفوذ اسرائیل در میان این گروه از جمله رهبران آن خبر داده بود.

نفوذی که به گفته سایت جنوبیه، باعث به وجود آمدن «هشدار، سردرگمی، سوء‌ظن و عدم اعتماد بین یگان‌ها، جابه‌جایی مواضع و منازل کادرها، ایست‌های بازرسی بیش از حد و انجام تدابیر امنیتی» در مناطق تحت نفوذ این حزب شده است.

به گفته این سایت، سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل در سال‌های اخیر موفق شده است درون بدنه سازمانی حزب‌الله و محیط اطراف آن نفوذ و ده‌ها تن از عناصر آن را به سود خود استخدام کند.

وقایع موجود نشان می‌دهند حزب‌الله کنترل عناصر خود را از دست داده و استحکام این سازمان به ویژه پس از بحران اقتصادی در لبنان، تضعیف شده که در نتیجه نیروهای آن به آسانی طعمه موساد می‌شوند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید