اتحادیه بازیگران آمریکا خواهان آزادی ترانه علیدوستی شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۱

اتحادیه بازیگران سینما، تلویزیون و رادیوی آمریکا (SAG-AFTRA) در بیانیه‌ای، دستگیری ترانه علیدوستی را محکوم کرد و خواستار آزادی هرچه سریع‌تر او شد. در ایران هم تجمع سینماگران مقابل زندان اوین برای حمایت از این بازیگر با وجود تهدیدهای امنیتی تا روز چهارشنبه ۳۰ آذر ادامه یافت.

نویسندگان بیانیه اتحادیه بازیگران سینما، تلویزیون و رادیوی آمریکا، دستگیری ترانه علیدوستی را در پی صدور محکومیت‌های گسترده اعدام و هم‌زمان با دستگیری بازیگران دیگری همچون هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی دانستند و گفتند این اتفاقات با «افزایش سرکوب‌های حکومت علیه مردم خود و نقض حقوق بشر» همراه شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «ما به شجاعت علیدوستی، قاضیانی و ریاحی و بی‌شمار فعالانی که همه چیز خود را برای به دست آوردن زندگی بدون ظلم به خطر می‌اندازند، درود می‌فرستیم.»

این بیانیه تاکید کرده است: «آنها به ما نشان دادند حتی در بی‌رحمانه‌ترین سرکوب‌ها، روح انسانیت خواهد درخشید.»

این اتحادیه مطرح هنرمندان آمریکا، بیش از ۱۵۰ هزار عضو فعال دارد و یکی از معتبرترین رویدادهای فصل جوایز سینمایی را میزبانی می‌کند.

روز گذشته (چهارشنبه ۳۰ آذر) اما سینماگران ایرانی برای چهارمین روز متوالی به منظور حمایت از ترانه علیدوستی مقابل زندان اوین تجمع کردند.

بر اساس گزارش‌ها، هنرمندان حاضر در این تجمع، تهدید به بازداشت شده‌اند.

بابک کریمی، رضا درمیشیان، رضا اخلاقی‌راد، سپیده ابطحی، مینا اکبری، مهسا ابراهیم‌زادگان، ثمین مهاجرانی و نادره حکیم‌الهی، مادر ترانه علیدوستی، در این تجمع حضور داشتند.

بازداشت ترانه علیدوستی از سوی نهادهای امنیتی و محبوس شدن او در زندان اوین، موجی از واکنش‌ها را در داخل و خارج از ایران به دنبال داشته است.

اصغر فرهادی، سینماگر برنده دو جایزه اسکار، خواستار آزادی این بازیگر و سایر سینماگران زندانی شد و مانی حقیقی، بازیگر و کارگردان هم با انتشار ویدیویی از ترانه علیدوستی حمایت کرد.

کانون فیلمسازان مستقل ایران (ایفما) هم با امضا و انتشار یک طومار اعلام کرد کنار ترانه علیدوستی و خانواده‌اش می‌ایستد.

جشنواره‌های فیلم لوکارنو، برلین و کن هم بازداشت این بازیگر مطرح را به شدت محکوم کرده و افزودند در کنار زنان و مردان ایرانی که برای به دست آوردن حقشان مبارزه می‌کنند، می‌ایستند.

ترانه علیدوستی روز ۲۶ آذر با یورش ماموران امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد و در بند ۲۰۹ اوین زندانی است.

اطلاعات و جزییات بیشتری از وضعیت ترانه علیدوستی در اوین در دست نیست و خانواده و دوستان او، نگران وضعیت سلامتش هستند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید