سومین روز تجمع سینماگران مقابل زندان اوین برای آزادی ترانه علیدوستی؛ حمایت اصغر فرهادی

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۹

بازداشت ترانه علیدوستی، هنرپیشه زن سرشناس ایرانی از سوی نهادهای امنیتی و محبوس شدن او در زندان اوین، موجی از واکنش‌ها را در داخل و خارج از ایران به دنبال داشته است. اصغر فرهادی، سینماگر سرشناس ایران و برنده دو جایزه اسکار، خواستار آزادی علیدوستی و سایر سینماگران زندانی شد.

روز سه‌شنبه برای سومین روز متوالی، تجمع سینماگران مقابل زندان اوین در حمایت از ترانه علیدوستی برگزار شد.

این در حالی است که تنها تماس علیدوستی با خانواده‌اش همان تماس کوتاه روز اول بوده و خانواده و دوستان او، نگران وضعیت سلامتش هستند.

مونا احمدی، حامد کمیلی رعنا آزادی‌ور ، ندا جبرائیلی، امیرحسین شجاعی، هومن بهمنش، مینا اکبری، سحر مصیبی، ثمین مهاجرانی، طلا معتضدی، الهام کردا، رضا کیانیان، ریحانه طراوتی، افروز خان بلوکی، ابراهیم ابراهیمان، پریسا گرگین، میترا حجار، مجتبی میرطهماسب، محسن امیریوسفی، غزل شاکری و منیژه حکمت، از جمله هنرمندانی بودند که روز سه‌شنبه هم مقابل اوین رفتند.

اما جشنواره‌های فیلم لوکارنو، برلین و کن، بازداشت ترانه علیدوستی را به شدت محکوم کرده و افزودند در کنار زنان و مردان ایرانی که برای به دست آوردن حقشان مبارزه می‌کنند، می‌ایستند.

جشنواره کن فرانسه با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این جشنواره حمایت کامل خود را از مبارزات مسالمت‌آمیز ترانه علیدوستی برای آزادی و حقوق زنان اعلام می‌کند.

همچنین اوا هولتزلایتنر، نماینده پارلمان اتریش، کفالت سیاسی ترانه علیدوستی را بر عهده گرفت.

در ایران و در میان هنرمندان ایرانی نیز، اصغر فرهادی، با اشاره به کارهای مشترکش با ترانه علیدوستی نوشت او به خاطر حمایت از مردم و مخالفت با احکام ناعادلانه در زندان است.

فرهادی با طرح درخواست آزادی علیدوستی و سایر سینماگران نوشت: «اگر این حمایت‌ها جرم است، ده‌ها میلیون نفر در این سرزمین مجرم‌اند. در کنار ترانه می‌ایستم.»

روز دوشنبه ۲۸ آذر، تعدادی از هنرمندان از جمله بهمن فرمان‌آرا، علی مصفا، لیلی رشیدی، پانته‌آ بهرام، ستاره اسکندری، بهناز جعفری، گلاره عباسی، ثمین مهاجرانی، سحر مصیبی، مستانه مهاجر، یسنا میرطهماسب و میترا حجار، در دومین روز متوالی برای پیگیری وضعیت ترانه علیدوستی در مقابل زندان اوین جمع شدند.

مانی حقیقی، بازیگر و کارگردان نیز در ویدیویی از ترانه علیدوستی حمایت کرد.

کانون فیلمسازان مستقل ایران (ایفما) هم با امضا و انتشار یک طومار اعلام کرد کنار ترانه علیدوستی و خانواده‌اش می‌ایستد.

مصطفی عزیزی، تهیه‌کننده و کارگردان ایرانی نیز به ایران‌اینترنشنال گفت: «در حال حاضر در ایران دو جناح وجود دارد: کل مردم ایران و کل حاکمیت. به همین دلیل هنرمندان به حمایت از ترانه علیدوستی که با معترضان همراهی کرد، ادامه می‌دهند.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید