تحصن کادر درمان بیمارستان رسول اکرم؛ پزشکان و دانشجویان پزشکی شعارهای اعتراضی سر دادند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۹

پزشکان و دانشجویان پزشکی بیمارستان‌ رسول اکرم تهران، روز ۲۹ آذر و برای دومین روز پیاپی، تجمع و تحصن کردند.

پزشکان و رزیدنت‌های این بیمارستان، روز سه‌شنبه در ادامه تجمع و گردهمایی‌ خود، شعارهای اعتراضی سر دادند و خواهان رسیدگی به معوقات حقوقی و مطالبات صنفی خود شدند.

کادر درمان و دانشجویان در این تجمع، شعارهایی چون «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» و «اساتید باغیرت؛ حمایت، حمایت» سر دادند.

دوشنبه و در اولین روز از این تجمع هم پزشکان و رزیدنت‌ها شعار دادند: «خط فقر ۱۸ میلیون، حقوق رزیدنت شش میلیون»، «هر یه نفر تعلیق شه، هزار نفر پشتشه»، «رزیدنت بی‌چاره، حقش خوردن نداره»، «رزیدنت بیدار است، از حرف زور بیزار است» و ....

با وجود تلاش حکومت برای سرکوب جامعه پزشکی از جمله صدور حکم اعدام برای حمید قره‌حسنلو و تهدید اعضای دیگر این صنف، تداوم و گستردگی واکنش‌های آنان ادامه دارد.

از آغاز خیزش انقلابی تاکنون، کادر درمان با ارسال گزارش‌هایی از بیمارستان‌ها همچون وجود آثار شکنجه، تجاوز و ضرب و جرح معترضان، در مورد وضعیت جسمی و سلامت بازداشت‌شدگان اعتراضات اطلاع‌رسانی کرده‌اند.

از سوی دیگر، در شرایطی که بسیاری از معترضان به دلیل خطر بازداشت، امکان مراجعه به مراکز درمانی را ندارند، شماری از پزشکان و پرستاران با حضور در منازل آنان، خدمات درمانی و مراقبتی به معترضان مجروح ارائه می‌کنند.

علاوه بر اقشار مختلف مردم، شماری از پزشکان و رزیدنت‌ها و دانشجویان پزشکی نیز در این سه ماه کشته، مجروح و بازداشت شده، یا با خطر اعدام و حبس مواجه بوده‌اند.

از جمله حمید قره‌حسنلو، پزشک رادیولوژیست ساکن کرج که همراه با همسرش فرزانه قره‌حسنلو، پس از شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفی، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی مردم، به دست نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد.

در دادگاهی که در رابطه با پرونده جان‌باختن یک نیروی بسیج در جریان اعتراضات روز ۱۲آبان در کمال‌شهر کرج برگزار شد، حمید قره‌حسنلو به اتهام «فساد فی‌ الارض» به اعدام محکوم شد.

صدور حکم اعدام برای او تاکنون واکنش‌های گسترده‌ای از سوی پزشکان و اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی در ایران و خارج از کشور به همراه داشته است.

به تازگی اما گزارش‌هایی نیز از یکی دیگر از اعضای جامعه پزشکی خبرساز شد؛ آیدا رستمی، پزشکی بود که به معترضان آسیب‌دیده در منزلشان امدادرسانی می‌کرد و بر اساس شواهد موجود، در آذر ماه به دست نیروهای حکومتی کشته شد.

او روز ۲۱ آذر ساعت هفت بعدازظهر و پس از اتمام شیفت خود، با مادرش تماس گرفت و پس از آن ناپدید شد.

جمهوری اسلامی با اظهارنظرهایی متناقض مدعی است مرگ او به دلیل خودکشی و تصادف بوده است اما هنگامی که خانواده رستمی برای گرفتن پیکرش مراجعه می‌کنند، متوجه می‌شوند یک چشم آیدا تخلیه شده و بخیه خورده، صورت او له شده و دستش نیز شکسته است.

پس از فاش شدن گزارش‌هایی درباره کشته شدن این پزشک جوان به دست نیروهای حکومت، تعدادی از اعضای کادر درمان مراکز بهداشتی و درمانی کشور در فراخوان‌هایی عمومی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شدند، اعلام کردند در اعتراض به کشته شدن این پزشک جوان اهل استان گلستان و در همراهی با فراخوان‌های اعتراضات سراسری، در روزهای ۲۸ تا ۳۰ آذر اعتصاب خواهند کرد.

جامعه پزشکی در هفته‌های اخیر هم اعتراضاتی گسترده در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران داشته‌اند.

در یکی از این تجمعات در روز چهارم آبان، هنگامی که پزشکان مقابل ساختمان نظام پزشکی تهران جمع شده بودند، پریسا بهمنی، جراح عمومی، از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی هدف حمله قرار گرفت و کشته شد.

پس از این مورد، اعتراضات دیگری هم از سوی جامعه پزشکی شکل گرفت از جمله اعتصاب رزیدنت‌های جراحی کردستان و تجمع گروهی از پزشکان در شیراز، نامه به شورای حقوق بشر سازمان ملل و جامعه جهانی و واکنش به کشته شدن آیلار حقی، دانشجوی ۲۳ ساله رشته پزشکی دانشگاه آزاد تبریز.

اعضای نظام پزشکی همچنین با آغاز خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، بارها ورود نیروهای امنیتی به محیط‌های درمانی را محکوم کرده و خواستار ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات به همه آسیب‌دیدگان و عدم دخالت نیروهای امنیتی در پروسه درمان شدند.

حفظ محرمانه بودن اطلاعات و اسرار مصدومان مراجعه کننده به مراکز درمانی و حفظ استقلال سازمان پزشکی قانونی کشور برای جلوگیری از تخریب اعتماد عمومی، دیگر خواسته اعضای نظام پزشکی در این مدت بوده است.

خبرها
اقتصاد و بازار
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید