پس از افشای سخنان سفیر پیشین؛ کاظمی قمی جانشین بهادریان به عنوان سفیر در کابل شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۷

عباس بدری‌فر رایزن سفارت جمهوری اسلامی در کابل اعلام کرد حسن کاظمی قمی جانشین بهادر امینیان به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در افغانستان شده است.

بدری‌فر دلیل این جایگزینی را «پایان ماموریت» امینیان اعلام کرده، اما پیشتر گزارش‌ها حاکی بود که امینیان پس از افشای سخنانش علیه طالبان در پی هک خبرگزاری فارس از سوی گروه بلک‌ ریوارد برکنار شده است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل روز شنبه نیز در بیانیه‌ای از پایان ماموریت امینیان به عنوان سفیر در افغانستان خبر داده و تاکید کرده بود «وی طبق روال معمول دیپلماتیک، در پایان سه سال خدمت»، به ایران باز می‌گردد.

افغانستان اینترنشنال روز جمعه ۲۵ آذر گزارش داد پس از انتشار سخنان امینیان، او دیگر در کابل دیده نشده و معاون سفیر به جای او فعالیت می‌کند.

ماه گذشته گروه هکری «بلک ریوارد»، یک بولتن داخلی خبرگزاری فارس را هک کرد و متن کامل یافته‌های خود را بر روی یک کانال تلگرامی منتشر کرد.

بخشی از این فایل‌ها، رونویس متن سخنرانی بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی در افغانستان، در یک جمع معدود در تهران بود. سخنانی که آقای امینیان گفته بود اگر منتشر شود‌ و به گوش طالبان برسد، او دیگر نخواهد توانست به کابل برگردد.

سفیر جمهوری اسلامی در این سخنرانی، گروه طالبان را فاجعه، غیرقابل قبول، باعث شرمساری و خانمان برانداز توصیف اما در عین حال تاکید کرده بود جمهوری اسلامی چاره‌ای جز کنار آمدن با طالبان و حمایت از آنان ندارد.

سفارت جمهوری اسلامی در کابل اما بلافاصله به انتشار این سخنان واکنش نشان داد و ضمن تایید منبع اصلی نشر خبر، بازتاب آن را مغرضانه خواند.

کاظمی قمی که اکنون جایگزین امینیان شده، از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم به عنوان نماینده ویژه ابراهیم رئیسی در امور افغانستان فعالیت داشته است.

او پیشتر مدتی سفیر جمهوری اسلامی در عراق و همچنین سرکنسول ایران در هرات بوده است.

دیوید پترائوس، فرمانده پیشین سنتکام، گفته بود که کاظمی از اعضای سابق نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق بوده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید