رکوردشکنی بی‌سابقه قیمت دلار در روز شنبه ۲۶ آذر؛ دلار در هشت ماه ۱۲ هزار تومان گران شد

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶

قیمت دلار آمریکا در ایران در حالی روز شنبه در یک رکوردشکنی جدید وارد کانال ۳۹ هزار تومان شد که یک هفته پیش، وزیر اقتصاد، نگرانی فعالان اقتصادی از افزایش قیمت ارز بر اثر اعتراضات را «هراسی بیهوده» خواند و بانک مرزی وعده داد ظرف حداکثر چند روز آینده، شرایط ارز را به قبل برگرداند.

روز بیست و ششم آذر با ادامه روند صعودی قیمت ارز در بازار تهران، قیمت دلار آمریکا از ۳۹ هزار تومان هم گذشت.

بر اساس آخرین قیمت‌های اعلامی، قیمت دلار در معاملات بازار آزاد به ۳۹ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

با آغاز خیزش انقلابی و اعمال تحریم‌های جدید بین‌المللی، از اوایل سال جاری، ریال ایران حدود نیمی از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی در روزهای گذشته واکنشی انفعالی نسبت به افزایش روز‌به‌روز قیمت ارز نشان داده و دلیل آن را جو روانی، فضای رسانه‌ای و التهابات کشور دانستند.

از جمله احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، هفدهم آذر ماه در پاسخ به سوال نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره تلاطم‌های اخیر نرخ ارز گفت: «اقتصاد ایران کاملا پایدار بوده و در مسیر مهار تورم حرکت می‌کند.»

خاندوزی در عین حال اعتراضات سراسری را منجر به ایجاد بی‌اعتمادی و موجی از تبدیل دارایی‌ها به ارز و خروجش از کشور خواند و از تلاش برای پاک کردن «هراسی» گفت که «بیهوده» در ذهن فعالان اقتصادی شکل گرفته است.

هم‌زمان کمپین‌هایی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران برای خارج کردن سرمایه‌شان از بانک‌ها و تبدیل آن به دلار ایجاد شده است. کارزارهایی که تضعیف اقتصادی جمهوری اسلامی را دنبال می‌کنند.

با این که بانک مرکزی پس از دستور ابراهیم رئیسی برای کنترل بازار ارز وعده داد ظرف حداکثر چند روز آینده شرایط ارز را به قبل برگرداند اما تنها دو روز پس از دستور رییس دولت سیزدهم، قیمت دلار رکوردی جدید شکست و با قیمت ۳۶ هزار و ۸۰۰ تومان فروش رفت.

روز ۱۵ آبان امسال، رئیسی در جلسه هیات دولت خطاب به رییس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، بر ثبات بازار ارز و تلاش مضاعف برای کنترل قیمت دلار تاکید کرده بود.

سقف‌شکنی نرخ دلار در هفته‌های گذشته موجب رکود چشم‌گیر در بازار کالاهای مختلف از جمله لوازم خانگی و خودرو شده است.

از سوی دیگر امروز (شنبه) میثم فاضلی، مدیر مطالعات سد چمشیر، در مصاحبه با روزنامه اینترنتی فراز گفت: «حدود ۳۰ میلیارد دلار پول بلوکه‌ شده ایران در چین وجود داشت که چین آن را باز نمی‌گرداند.»

فاضلی در ادامه گفت: «در نهایت توافق شد چین از این پول به ایران وام دهد البته به شرط مشارکت در ساخت سد چمشیر.»

در هشت ماه گذشته قیمت دلار حدود ۱۲ هزار تومان افزایش داشته و باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است اما افزایش قیمت‌ها فقط منحصر به بازار ارز و طلا نیست.

بانک مرکزی در هفته‌های گذشته گزارش داد قیمت مسکن در تهران در آبان‌ ماه نسبت به ماه قبل ۶/۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵/۹ درصد افزایش یافته است.

در روزهای گذشته (آذر ماه امسال) هم عبدالناصر همتی، رییس پیشین بانک مرکزی جمهوری اسلامی، اعلام کرد از اول مهر تاکنون و ظرف کمتر از سه ماه، قدرت خرید مردم ۲۰ درصد کاهش یافته است.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید