نگرانی از اعدام معترضان و پیوستن نمایندگان اروپایی به کارزار پذیرش کفالت برخی از آنان

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۴

هم‌زمان با افزایش نگرانی‌ها درباره احتمال اعدام معترضان به دست جمهوری اسلامی و در پی قتل حکومتی محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد، نمایندگان پارلمان‌ کشورهای مختلف کفالت سیاسی برخی از معترضان را به عهده گرفتند.

کفالت‌های سیاسی در حالی اعلام می‌شود که احتمال اعدام برخی از معترضان مانند محمد بروغنی شدت گرفته است.

این معترض متولد سال ۱۳۸۲ که در جلسه دوم دادگاهش به اعدام محکوم شد، از بند عمومی زندان رجایی‌‎شهر به مکانی نامعلوم منتقل شده و به گزارش کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان این احتمال وجود دارد که او جهت اجرای حکم اعدام به انفرادی انتقال یافته باشد.

مارتین دیدنهوفن، نماینده پارلمان آلمان، با اشاره به انتقال محمد بروغنی به مکانی نامعلوم، درباره خطر اعدام قریب‌الوقوع او هشدار داد و از همه خواست درباره وضعیت این زندانی اطلاع‌رسانی کنند.

در همین حین، یته گوتلاند، نماینده پارلمان سوئد، کفالت سیاسی میلاد آرمون، معترض زندانی در خطر اعدام، را به عهده گرفت و خواستار توقف اعدام‌ معترضان در ایران شد.

زاندا مارتنز، نماینده پارلمان آلمان، کفالت سیاسی آرزو و آزاده پورصمد، دو خواهر معترض بازداشت شده، را قبول کرد. بر اساس گزارش ها، نیروهای سرکوبگر، ۳۰ آبان این دو خواهر را در سنندج بازداشت کردند.

کاترین واگلر، نماینده پارلمان آلمان، کفالت سیاسی محسن مظلوم، زندانی سیاسی کرد در خطر حکم اعدام، را بر عهده گرفت. واگلر گفت: «محسن مظلوم و سه نفر از دوستانش پس از اینکه زیر شکنجه اعتراف اجباری کردند، اکنون در خطر اعدام هستند.»

علیرضا آخوندی، نماینده پارلمان سوئد، اعلام کرد کفالت سیاسی رضا آریا، از بازداشت‌شدگان در خیزش انقلابی مردم را که «فقط به‌خاطر اعتراض مسالمت‌آمیز محکوم به اعدام شده»، بر عهده می‌گیرد.

هلگه لیند و کاتیا لیکرت، دو نماینده دیگر پارلمان آلمان، به ایران‌اینترنشنال اعلام کردند کفالت سیاسی شایان چارانی، معترض متهم به «افساد فی الارض» و سونیا شریفی، معترض ۱۶ ساله زندانی را بر عهده گرفتند.

با ارسال ایمیل به دفتر ایران‌اینترنشنال در برلین، هلگه لیند، نماینده عضو حزب سوسیال دموکرات، اعلام کرد کفالت سیاسی شایان چارانی را برعهده گرفته‌ است.

همچنین کاتیا لیکرت، از حزب دموکرات مسیحی آلمان اعلام کرد کفالت سیاسی سونیا شریفی را بر عهده گرفته است.

کاتیا لیکرت در بیانیه خود نوشته است: «نیاید چشمان خود را ببندیم بلکه باید توجه افکار عمومی جهان را به مبارزه شجاعانه مردم ایران جلب کنیم. اگر چشمان خود را ببندیم کشتار انسان‌ها (در ایران) ادامه خواهد یافت»

همچنین کلارا بونگر، نماینده حزب چپ آلمان با ارسال ایمیلی به دفتر ایران‌اینترنشنال در برلین اعلام کرد: «من از وحشی‌گری و خشونت رژیم آخوندی وحشت زده شده‌ام. به همین دلیل کفالت سیاسی محمد قبادلو را بر عهده گرفته‌ام تا به‌ عنوان نماینده پارلمان فدرال برای نجات جان و آزادی او کاری کرده باشم.»

این در حالی است که آزاده رجحان، نماینده استکهلم در پارلمان سوئد، در توییتی نوشت کفالت سیاسی فرزانه قره‌حسنلو را که به ۲۵ سال زندان محکوم شده، بر عهده می‌گیرد.

دکتر حمید قره‌حسنلو، شوهر فرزانه قره‌حسنلو به اعدام محکوم شده است.

اردلان شکرآبی، نماینده اوپسالا در پارلمان سوئد نیز در توییتی اعلام کرد کفالت سیاسی مهدی کرمی، معترض جوان محکوم به اعدام را به عهده می‌گیرد.

بازداشت گسترده معترضان در جریان سرکوب خیزش سراسری در ایران نگرانی‌های بین‌المللی را برانگیخته و بر عهده گرفتن کفالت سیاسی، یکی از راه‌های تلاش برای رفع این نگرانی‌هاست.

پیش‌تر ده‌ها نفر از محققان و استادان دانشگاه‌های جهان در نامه‌ای به جاوید رحمان و کمیته حقیقت‌یاب کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل اخبار مربوط به احکام صادر شده علیه معترضان در ایران و وضعیت نگهداری آن‌ها در زندان را «نگران‌کننده» خواندند.

بر اساس این نامه، «بخشی از افراد در دادگاه‌های انقلاب محاکمه شده و می‌شوند که فاقد وجاهت قانونی و سازوکارهای قضایی منطبق بر هنجارهای شناخته‌ شده حقوقی هستند.»

استادان و محققان امضاکننده این نامه خواستار لغو احکام اعدام، توقف شکنجه و آزار معترضان، شفافیت روند قضایی محاکمه‌ها و بررسی محاکمه‌ها از سوی کمیته حقیقت‌یاب کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل شدند.

چند چند
خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید