بریتانیا ۱۲ فرمانده نظامی روسیه و چند بازرگان ایرانی را در ارتباط با جنگ اوکراین تحریم کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۲

بریتانیا ۱۲ فرمانده نظامی روسیه در حملات موشکی به شهرهای اوکراین را تحریم کرد. همچنین چند بازرگان ایرانی دخیل در تولید و تامین پهپادهای نظامی مورد استفاده در این حملات نیز تحریم شدند.

بریتانیا روز سه‌شنبه با استناد به اطلاعات آمریکا اعلام کرد که ایران با ارسال صدها پهپاد به روسیه به یکی از حامیان ارشد نظامی روسیه تبدیل شده و پهپادهای ساخت ایران، نقشی اساسی در حملات به غیرنظامیان داشته‌اند.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: «حملات حساب‌شده نیروهای روسیه به شهرها و غیرنظامیان بی‌گناه در اوکراین بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

او گفت که رژیم ایران به طور فزاینده‌ به دلیل سرکوب خواسته‌های مردم خود برای تغییر، منزوی شده و اکنون در تلاشی ناامیدانه برای بقا، با پوتین معامله می‌کند.

بر اساس اعلام بریتانیا، در میان تحریم‌شدگان، نام رابرت بارانوف، فرمانده یگانی که مسوول برنامه‌ریزی و هدف‌گیری موشک‌های کروز روسیه است نیز به چشم می‌خورد.

اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد موشک‌ها، توپخانه و پهپادهای روسیه مواضعی را در شرق و جنوب اوکراین هدف گرفته‌اند.

تحریم‌های جدید بریتانیا اما در حالی است که جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ۲۱ آذر اعلام کرد اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه حکومت ایران به علت سرکوب اعتراض‌ها و کمک به روسیه در جنگ اوکراین تصویب کرده است.

همچنین اتحادیه اروپا بودجه کمک‌های نظامی به اوکراین را دو میلیارد یورو افزایش داد.

آلمان نیز اعلام کرد برای بازسازی شبکه برق اوکراین که به وسیله روسیه و با استفاده از پهپادهای ایرانی تخریب شده، کمک بیشتری ارائه خواهد کرد.

در حالی که نیروهای روسیه همچنان مواضع خود را در اوکراین از دست می‌دهند، سخنگوی کرملین خبر داد ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، امسال برای اولین بار در دست‌کم یک دهه گذشته، کنفرانس مطبوعاتی سنتی پایان سال خود را برگزار نخواهد کرد.

هفته گذشته اوکراین اعلام کرد پس از حملات روسیه به نیروگاه‌های برق بندر اودسا با پهپادهای ایرانی، برق یک و نیم میلیون نفر از مردم این منطقه همچنان قطع است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.