وزیر امور خارجه بریتانیا بر حفاظت از روزنامه‌نگاران رسانه‌های فارسی‌زبان تاکید کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۲

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، با اشاره به تهدید علیه روزنامه‌نگاران شبکه ایران‌اینترنشنال اعلام کرد لندن تضمین کرده است این روزنامه‌نگاران ایرانی از سوی پلیس بریتانیا محافظت شوند.

کلورلی روز سه‌شنبه ۲۲ آذر در پارلمان بریتانیا در پاسخ به این سوال که آیا دولت تحریم‌های بیشتری را به دلیل تهدید روزنامه‌نگاران رسانه‌های فارسی‌زبان در بریتانیا علیه جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران اعمال خواهد کرد، گفت که غیرسازنده خواهد بود اگر از قبل اعلام شود چه تحریم‌هایی قرار است اعمال شوند.

او دلیل این امر را عدم فرار مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی از تحریم‌ها پیش از اعلام آنها دانست.

وزیر امور خارجه بریتانیا تاکید کرد این کشور کاملا مصمم است تضمین کند جمهوری اسلامی مردم داخل بریتانیا را مرعوب نمی‌کند.

او گفت: «ما همیشه در برابر تجاوزات کشورهای خارجی خواهیم ایستاد.»

کلورلی در ادامه گفت: «ما مطلقا تهدیدها را تحمل نخواهیم کرد؛ به ویژه علیه خبرنگارانی که آنچه را در ایران می‌گذرد برجسته می‌کنند یا در واقع هر فرد دیگری که در بریتانیا زندگی می‌کند.»

در واکنش به تهدید خبرنگاران فارسی‌زبان در بریتانیا، علی‌اصغر رمضان‌پور، سردبیر اجرایی ایران‌اینترنشنال به نشنال‌نیوز گفت خبرنگاران این شبکه بدون توجه به تهدیدها به کار خود ادامه می‌دهند.

او تاکید کرد که رژیم جمهوری اسلامی پس از پوشش اخیر اعتراضات سراسری در ایران از سوی این شبکه، سعی دارد خبرنگاران آن را ساکت کند.

پیشتر منبعی امنیتی، اطلاعاتی درباره پشت پرده تیمی که تهران تلاش کرده برای ترور خبرنگاران ایران‌اینترنشنال به لندن بفرستد، در اختیار این رسانه قرار داده است.

بر پایه این اطلاعات، مسوول این عملیات شکست‌خورده در تهران، روح‌الله بازقندی‌، رییس واحد ۱۵۰۰، بخش ضدجاسوسی اطلاعات سپاه بوده است.

بر اساس این اطلاعات، مسوولیت عملیات ترور کارکنان ایران‌اینترنشنال بر عهده همان گروهی بوده است که چند ماه پیش یک علمیات تروریستی ناموفق را در ترکیه علیه شهروندان اسرائیلی انجام داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها