زلنسکی: حملات با پهپادهای ایرانی مناطق بیشتری از اوکراین را در خاموشی فرو برد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۰

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین از حملات روسیه با پهپادهای ایرانی به منطقه اودسا در جنوب اوکراین خبر داد و اعلام کرد پس از این حملات، شهر اودسا و دیگر شهرهای منطقه در خاموشی فرو رفتند.

زلنسکی در تازه‌ترین سخنرانی ویدیویی خود گفت: «وضعیت در اودسا بسیار دشوار است. اکنون بیش از یک و نیم میلیون نفر در منطقه اودسا بدون برق هستند. زمانی که امکان دسترسی به برق باشد، فقط زیرساخت‌های ضروری به شبکه برق متصل هستند.»

مقام‌های اوکراینی گزارش داده‌اند که روسیه در تازه‌ترین حملات هوایی خود به منطقه اودسا از پهپادهای انتحاری ساخت جمهوری اسلامی استفاده کرده است.

وزارت دفاع اوکراین روز شنبه در نشست روزانه خود، اعلام کرد که در شامگاه جمعه «دشمن ظاهرا با پهپادهای شاهد-۱۳۶ ایرانی به زیرساخت‌های انرژی در مناطق میکولایف و اودسا ضربه زد. ده فروند از ۱۵ پهپاد رهگیری شدند».

مقام‌های اوکراین جزئیات زیرساخت‌های آسیب دیده منطقه اودسا را اعلام نکردند اما به گفته مقام‌های منطقه اودسا، تعمیر شبکه‌های انرژی که شامگاه گذشته مورد هدف قرار گرفتند، ممکن است «هفته‌ها» به طول بیانجامد.

آنان از ساکنان شهر بزرگ و بندری اودسا خواستند تا این شهر را ترک کنند.

پیشتر نیز منطقه اودسا هدف حملات روسیه قرار گرفته بود. روسیه روز دوشنبه گذشته، ده‌ها موشک کروز به زیرساخت‌های کلیدی اوکراین شلیک و فشارها را بر شبکه توزیع انرژی در اوکراین شدیدتر کرد.

جمهوری اسلامی ماه‌ها ارسال پهپاد به روسیه را تکذیب می‌کرد، تا این که چندی پیش وزیر خارجه جمهوری اسلامی با تایید گزارش‌ها در این زمینه، مدعی شد پهپادهای ارسال شده، اندک و مربوط به پیش از آغاز جنگ اوکراین بوده است.

حملات اخیر، یک روز پس از گزارش وزارت دفاع بریتانیا درباره ارسال محموله جدید پهپادهای ایرانی به روسیه و ابراز نگرانی مقامات آمریکا و بریتانیا از همکاری نظامی دو کشور، صورت گرفته است.

وزارت دفاع بریتانیا روز چهارشنبه دوم آذر اعلام کرده بود روسیه در چند روز گذشته از پهپادهای انتحاری ایرانی در حمله به اوکراین استفاده نکرده و احتمالا این پهپادها تمام شده‌اند و مسکو به دنبال تامین دوباره آنهاست.

در گزارش روز ۱۸ آذر وزارت دفاع بریتانیا اما اعلام شد که روسیه محموله جدیدی را دریافت کرده است.

در همین حال واشینگتن پست روز جمعه به نقل از یک مقام نظامی آگاه خبر داده بود تهران توافق کرده برای روسیه یک کارخانه تولید پهپاد را طراحی کند و بر آن نظارت فنی داشته باشد و این کارخانه احتمالا در منطقه تاتارستان ساخته خواهد شد.

بر اساس این گزارش، روسیه قرار است علاوه بر مشوق‌های دیگر، به جمهوری اسلامی یک میلیارد دلار پرداخت کند.

در همین حال جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، با اشاره به این گزارش گفت که روسیه سطح بی‌سابقه‌ای از حمایت نظامی و فنی را به ایران ارائه می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
امروز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.