هشدار آمریکا و بریتانیا درباره همکاری فزاینده موشکی و پهپادی ایران و روسیه

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۹

در حالی که ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین به یکی از نگرانی‌های جامعه بین‌المللی تبدیل شده، کاخ سفید نسبت به سطح بی‌سابقه همکاری‌های نظامی تهران و مسکو هشدار داد و بریتانیا نیز از قصد روسیه برای دریافت صدها موشک بالستیک از ایران خبر داد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت: «روسیه سطح بی‌سابقه‌ای از حمایت نظامی و فنی را به ایران ارائه می‌کند. ایران به بزرگ‌ترین حامی نظامی روسیه تبدیل شده است. روابط آنها در حال تبدیل به یک شراکت دفاعی کامل است.»

کربی خاطرنشان کرد: «همچنین گزارش‌هایی را دیده‌ایم که مسکو در حال بررسی ایجاد یک خط تولید مشترک پهپادهای کشنده با ایران در روسیه‌ است. ما از ایران می خواهیم که مسیر خود را معکوس کند.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «روسیه به دنبال همکاری با ایران در زمینه‌هایی مانند توسعه تسلیحات و آموزش های نظامی است. ما از قصد روسیه برای قرار دادن تجهیزات نظامی پیشرفته‌ در اختیار ایران نگرانیم.»

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا سه نهاد روسیه را به دلیل نقش آنها در همکاری‌های نظامی فزاینده ایران و روسیه و انتقال پهپاد‌های ایرانی به روسیه برای استفاده در حملات گسترده علیه زیرساخت‌های نظامی اوکراین، تحریم کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت: «روابط نظامی روبه گسترش ایران و روسیه به افزایش تجاوزگری به اوکراین منجر شده است. امروز نهادهای روسیه را در ارتباط با انتقال پهپادهای ایران تحریم کردیم. ما برای جلوگیری از این اقدامات و اعمال هزینه بر مرتکبان آن از همه ابزارها استفاده می‌کنیم.»

از سوی دیگر، باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل، گفت: روسیه قصد دارد از ایران سلاح‌های بیشتری، از جمله صدها موشک بالستیک، دریافت کند.

او همچنین خاطرنشان کرد که بریتانیا از قصد روسیه برای ارائه ادوات نظامی پیشرفته به جمهوری اسلامی نگران است.او همچنین خاطرنشان کرد که بریتانیا از قصد روسیه برای ارائه ادوات نظامی پیشرفته به جمهوری اسلامی نگران است.

روز جمعه، واشینگتن پست به نقل از یک مقام نظامی آگاه گزارش داد: ایران توافق کرده برای روسیه یک کارخانه تولید پهپاد را طراحی کرده و بر آن نظارت فنی داشته باشد. این کارخانه احتمالا در منطقه تاتارستان ساخته خواهد شد.

این مقام آگاه افزود: «روسیه قرار است علاوه بر مشوق‌های دیگر، به جمهوری اسلامی یک میلیارد دلار پرداخت کند.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید