موج فراخوان‌ها برای خون‌خواهی محسن شکاری ‌و خیزش علیه جمهوری اسلامی

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۹

در پی اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله در تهران، و همزمان با روز جهانی حقوق بشر، موج فراخوان‌ها برای خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی در نقاط مختلف کشور ادامه دارد.

جوانان محلات تهران در فراخوانی از مردم خواست برای «خون‌خواهی» محسن شکاری، جوان معترض اعدام‌شده، روز شنبه از ساعت سه بعد از ظهر از میدان توحید تا فلکه دوم صادقیه در تهران راهپیمایی اعتراضی برگزار کنند.

جوانان محلات کرج نیز از مردم این شهر خواستند که ساعت ۶ بعد از ظهر روز شنبه ۱۹ آذر به «خون خواهی» محسن شکاری به خیابان آمده و در این روز هیچ خرید و تراکنش بانکی انجام ندهند.

جوانان محلات همدان نیز از مردم این شهر خواستند که روز شنبه ۱۹ آذر، همراه با جوانان و آزادی‌خواهان ایران به خیابان آمده و خشم خود را از اعدام محسن شکاری در هر محله نشان دهند.

موسسه ترویج جامعه‌ باز نیز در فراخوانی از مردم سراسر جهان دعوت کرد روز شنبه۱۹ آذر در همبستگی با «انقلاب مبتنی بر ارزش‌های سکولار و مطالبات زندگی‌محور» در ایران در شهرهای مختلف تجمع کنند. این موسسه اعلام کرد تاکنون ۱۰ موسسه و ۳۰ شهر از این فراخوان حمایت کرده‌اند.

در همین حال، نشریه شارلی ابدو مسابقه‌ای برای کشیدن کاریکاتور از علی خامنه‌ای با هشتگ MullahsGetOut (آخوندها گم‌ شوید) راه‌اندازی کرد و در توییتی خطاب به کاریکاتوریست‌‌ها نوشت مطمئن باشید خامنه‌ای آخرین رهبری خواهد بود که ایرانی‌ها مجبورند تحمل کنند.

از سوی دیگر، شهبانو فرح پهلوی در پیامی در واکنش به اعدام محسن شکاری ضمن ابراز همدردی با بازماندگان او، از مردم ایران خواست اتحاد خود را حفظ کنند. او همچنین در پیامی دیگر به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، بار دیگر از نیروهای مسلح خواست به کشتار مردم تن ندهند.

شهبانو فرح پهلوی در پیام خود گفت: «رژیم خون‌ریز و جوان‌کش جمهوری اسلامی، این بار جان جوانی دیگر را در زندانگرفت. جاوید نام محسن شکاری تنها ۲۳ سال داشت و همچون دیگر جوانان و مردمایران، آرزویی جز زندگی باعزت و آزادی و آبادی ایران نداشت.»

او افزود افزود: «من به عنوان یک مادر، از صمیم قلب با خانواده و مادر محسن، و نیز همه خانواده‌هاو مادرانی که جگرگوشه‌هایشان را در این انقلاب ملی میهنی از دست داده‌اند،هم‌دردی می‌کنم.»

شهبانو فرح پهلوی همچنین در پیامی دیگر به مناسبت هفتاد و چهارمین سالروز اعلامیه جهانی حقوق بشر گفت: «امسال این روز در شرایطی برگزار می شود که «نظام جهل و سیاهی در ایران برای بقای قدرت خود از هیچ جنایتی حتی کشتار کودکان و نوجوانان دریغ نداشت و ندارد.»

شهبانو فرح پهلوی گفت: «من یکبار دیگر از نیروهای انتظامی ایران در هر لباس و مقامی که هستند، می‌خواهم که تن به کشتار و سرکوب هم‌میهنان ندهند. آنها همه کودکان، خواهران، برادران، مادران و پدران شما هستند.»

در همین حال، بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، برای حسین محمدی، یکی از متهمان بازداشت‌شده در پرونده مرگ روح‌الله عجمیان، عضو بسیج، حکم اعدام صادر شده است. این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، حسین محمدی در خانه بازداشت شده و مدرکی علیه‌اش وجود ندارد و خانواده او نیز برای سکوت کردن تحت فشارند.

از سوی دیگر، حساب ۱۵۰۰ تصویر اعلام کرد مجید‌رضا رهنورد، جوان معترض به اعدام محکوم شده است. او متهم به دست داشتن در کشته شدن دو بسیجی در مشهد شده و با اتهام محاربه روبرو است.

همچنین بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، شادمان احمدی، جوان۲۳ ساله کرد در دهگلان استان کردستان، پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی در روز پنجشنبه، بر اثر ضرب و جرج و شکنجه پس از بازداشت جان باخته است.

بر اساس این اطلاعات، هنگام شست و شوی جنازه این جوان کرد آثار شکنجه روی بدن او مشهود بوده است.

با این حال، قوه قضاییه جمهوری اسلامی درباره کشته‌شدن شادمان احمدی ساعاتی پس از بازداشت توسط ماموران در دهگلان مدعی شد او «چندین‌بار اقدام به خودزنی خطرناک مانند کوبیدن سر به دیوار و بریدن گلو با شیشه کرده بود و طبق بررسی‌ها شادمان احمدی پس از بازداشت و قبل از انتقال به زندان فوت کرده است.»

همچنین منابع نزدیک به خانواده زهرا جلیلیان دانشجوی دکترای برق دانشگاه تهران که هفته پیش به طرز مشکوکی جان خود را از دست داد به ایران اینترنشنال گفتند او پس از اصابت ضربه سنگین به سرش از طبقه اول به پایین پرتاب شده است.

این منبع گفت خانواده زهرا جلیلیان از سوی نیروهای امنیتی تحت فشارند تا در این‌باره با هیچ رسانه داخلی و خارجی مصاحبه نکنند.

این منبع همچنین به ایران اینترنشنال گفت: در مراسم خاکسپاری خانم جلیلیان که ۱۴ آذر برگزار شد شمارزیادی از نیروهای امنیتی حضور داشتند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید