آمریکا تاجر نزدیک به اردوغان را به اتهام فروش نفت و پولشویی برای سپاه تحریم کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۸

دولت آمریکا سیتکی آیان، تاجر اهل ترکیه و از چهره‌های نزدیک اردوغان، را به همراه شبکه شرکت‌هایش را تحریم کرد. او به تسهیل کردن فروش نفت و پولشویی به نمایندگی از سپاه پاسدارانمتهم است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد شرکت‌های آیان قراردادهای بین‌المللی برای فروش نفت ایران منعقد کرده، ارسال محموله‌ها را ترتیب داده‌، به پولشویی درآمدها کمک کرده‌ و منشأ نفت ایران را از طرف نیروی قدس سپاه پنهان کرده‌اند.

طبق اعلام وزارت خزانه‌داری، آیان برای فروش صدها میلیون دلار نفت ایران به خریدارانی در چین، امارات متحده عربی و اروپا قراردادهای تجاری تهیه می‌کرد.

تحریم‌های جدید آمریکا همچنین پسر آیان و دو شهروند ترکیه‌ای دیگر و ۲۶ شرکت و یک کشتی را که در شبکه تجاری او فعالیت می‌کردند تحت شمول قرار می‌دهد.

به موجب این تحریم‌ها، دارایی‌های این افراد و شرکت‌ها در آمریکا مسدود شده و معامله شهروندان آمریکا با آنها ممنوع می‌شود.

پیش‌تر پولیتیکو در گزارشی با اشاره به روابط آیان با سپاه پاسداران، او را فرد شماره یک بزرگ‌ترین شبکه مالی نیروی قدس در ترکیه خوانده بود.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ترکیه در حالی اعمال می‌شود که دو روابط دو کشور به دلیل انتقاد واشینگتن از حمله‌های ترکیه به سوریه و نیز خرید پدافند هوایی روسی متشنج است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
تیتر اول
در یک چشم برهم زدن - بخش اول

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید