واکنش‌ها به اعدام محسن شکاری؛ راهپیمایی سکوت کرمانشاهی‌ها و فریاد «ایستادگی» بر مزار او

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۸

در واکنش به اعدام محسن شکاری، مردم کرمانشاه راهپیمایی سکوت کردند و در تهران، خانواده و بستگان او بر سر مزارش حاضر شدند. آنان از ایستادگی و تداوم حضور در صحنه اعتراضات گفتند. ۱۳ زندانی سیاسی هم با صدور بیانیه‌ای خطاب به حکومت نوشتند: «اعدام هر معترض نمایش استیصال‌تان است.»

روز جمعه هجدهم آذر، در میان موج خشم و بهت عمومی از اعدام ناگهانی محسن شکاری، خانواده این جوان ۲۳ ساله در «بهشت زهرا» و بر سر مزار او حاضر شدند.

از سوی دیگر، شماری از مردم در کرمانشاه در اعتراض به قتل محسن شکاری، راهپیمایی سکوت برگزار کردند. این راهپیمایی اما با حمله و تیراندازی نیروهای حکومتی مواجه شد.

حضور خانواده و بستگان محسن شکاری بر سر مزار او

ویدیویی که از حضور خانواده و بستگان محسن شکاری بر سر مزار او به ایران‌اینترنشنال رسیده، نشان می‌دهد یکی از حاضران فریادهای اعتراضی سر می‌دهد و می‌گوید: «بجنگید، خسته نشوید، مقاومت کنید و سرتان را بالا بگیرید. حتی اگر دانه دانه‌مان در این راه کشته شدیم، ‌سرِ خم قدغن است ... این‌ها همه‌شان رفتنی‌اند.»

در ویدیویی دیگر، یکی از دوستان این جوان کشته شده، بر سر مزارش فریاد می‌زند: «آنهایی که آمده‌اند ما را از صحنه خارج کنند باید بدانند ما به این راحتی‌ها از صحنه خارج نمی‌شویم چون این مردم برای راهشان خون دادند.»

بر اساس گزارش‌ها همچنین حاضران بر سر مزار محسن شکاری شعارهایی چون «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» و «هر یه نفر کشته شه،‌ هزار نفر پشتشه» سر دادند.

حمله نیروهای سرکوب‌گر به راهپیمایی سکوت کرمانشاهی‌ها

ماموران به قصد سرکوب، به شرکت‌کنندگان در راهپیمایی سکوت در کرمانشاه تیراندازی کردند.

طبق گفته شاهدان، زن جوانی که در ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال صدای جیغ او شنیده می‌شود، چشمانش بر اثر شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای آسیب دیده است.

پیشتر اما ویدیوهایی از تجمع مردم کرمانشاه و راهپیمایی سکوت آنان در اعتراض به اعدام محسن شکاری منتشر شده بود.

بیانیه‌ای خطاب به حکومت: اعدام هر معترض، نمایش استیصال شماست

از سوی دیگر ۱۳زندانی سیاسی زندان اوین از جمله جعفر پناهی و مصطفی تاج‌زاده در بیانیه‌ای در واکنش به اعدام محسن شکاری خطاب به حکومت نوشتند که «اعدام هر معترض نمایش استیصال و درماندگی‌» حاکمیت است و «موجب ایستادگی و قوام بیشتر معترضان».

نویسندگان بیانیه، «خیزشِ خشونت‌پرهیزی که طی ماه‌های اخیر جوانان پر شور وطن را در هر کوی و برزن به میدان آورده» را در تداوم «جنبش آزادی‌خواهانه مردم ایران از مشروطه تا امروز» و «سرمایه‌ای عظیم و ارزشمند» توصیف کردند که امید به «توسعه دموکراسی و عدالت» را در ایرانِ فردا نوید می‌دهد.

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین از «طالبان قدرت و حافظان وضع موجود» نام برده شده که در درک و فهم زبان و صدای «زن زندگی آزادی» ناتوان‌اند و تنها به سرکوب و منکوب کردن آن می‌اندیشند و «در این توهم به سر می‌برند که آتشِ فروزان اعتراضات را می‌توان با توسل به خشونت عریان خاموش کرد».

این زندانیان همچنین اعدام محسن شکاری را نشانه «اوج بی‌خردی و بی‌تدبیری» جمهوری اسلامی، در شرایطی خواندند که «خیزش اعتراضی کنونی، راه خود را در بستری از امید، زندگی، صلح، دوستی، آرامش و خشونت‌پرهیزی جست‌وجو می‌کند و نباید پاسخ آنها با «بازداشت و زندان و اعدام» داده شود.

در این بیانیه همچنین گردانندگان حکومت و علی خامنه‌ای خطاب قرار گرفته‌اند که: «حاکمان گمان نبرند که می‌توان با تشدید خشونت، از سیاست مشت آهنین به ساحل امن و آرامش رسید و بر کرسی قدرت ماند. مگر اعدام و حبس و محرومیت مانع از خیزش‌های متعدد پیشین و امروز شده که تصور می‌شود [اکنون] قتل و اعدام معترضان جوان، آنها را از ادامه تلاش برای ساختن زندگی بهتر و ایرانی آباد و آزاد باز خواهد داشت؟»

نویسندگان بیانیه همچنین با هشدار به جمهوری اسلامی مبنی بر این که شعله‌های خشونت و نفرتی که به پا کرده است، دامن خودش را خواهد گرفت، نوشتند: «می‌کشید و گمان می‌کنید چوبه دار، صحنه اقتدار شماست اما اعدام هر معترض، نمایش استیصال و درماندگی‌تان و موجب ایستادگی و قوام بیشتر معترضان است. گویی نیاموخته‌اید که هر کس، انسانی را به ناحق به قتل برساند، جامعه‌ای را کشته است.»

این زندانیان در پایان با محکوم کردن «ترویج و تشویق خشونت»، خواستار توقف سیاست‌ها و رفتارهای خشونت‌آمیز جمهوری اسلامی به‌ ویژه صدور و اجرای احکام اعدام شدند.

این بیانیه از سوی رسول بداغی، جعفر پناهی، مصطفی تاج‌زاده، محمد حبیبی، امیر‌سالار داوودی، حسین رزاق، محمد رسول‌اف، حسن سعیدی، رضا شهابی، علیرضا فرشی، سعید مدنی، مهدی محمودیان و اکبر نعیمی امضا شده است.

علاوه بر این نامه و واکنش چهره‌های هنری، ورزشی و سیاسی، کاربران بسیاری در رسانه‌های اجتماعی هم از روز پنج‌شنبه به اعدام محسن شکاری واکنش نشان داده‌اند.

تعدادی از کاربران ویدیویی از دوره کودکی محسن شکاری را منتشر کرده‌اند که او را با خنده‌ای بر لب و در مدرسه با لباس قرمز رنگ نشان می‌دهد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید