سه فلسطینی در جریان عملیات ارتش اسرائیل در کرانه باختری کشته شدند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

در جریان تازه‌ترین عملیات نظامی نیروهای اسرائیلی در شهر و اردوگاه پناهندگان جنین در کرانه باختری رود اردن، سه فلسطینی کشته و شماری زخمی شدند.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، درگیری زمانی آغاز شد که شبه‌نظامیان وابسته به جهاد اسلامی، به سوی نیروهای اسرائیلی شلیک کرده و بمب‌های آتش‌زا پرتاب کردند.

رسانه‌های فلسطینی نام کشته‌شدنگان را صدقی زکارنه، عطا شلبی و طارق الدمج اعلام کرده‌اند.

جهاد اسلامی، یک گروه اسلام‌گرای مسلح فلسطینی است که به ویژه در اردوگاه جنین استقرار دارد.

هفته گذشته نیز یک رهبر جهاد اسلامی فلسطین و یکی از نزدیکانش در یک عملیات نظامی دیگر اسرائیل در منطقه جنین در کرانه باختری رود اردن کشته شدند.

به گفته وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی، ایمن سعدی ۲۶ ساله، از رهبران محلی سازمان جهاد اسلامی و نعیم جمال زبیدی ۲۷ ساله، از اعضای یگان‌های شهدای الاقصی، شاخه نظامی فتح، دو نفری بودند که در این عملیات با «گلوله ارتش اسرائیل» کشته شدند.

به نقل از منابع محلی گزارش شد که سعدی، رهبر شاخه نظامی جهاد اسلامی، در اردوگاه پناهندگان فلسطینی جنین بوده که از آن به عنوان پایگاه گروه‌های مسلح فلسطینی استفاده می‌شود.

هم‌زمان ارتش اسرائیل نیز اعلام کرد «دو رهبر مهم» گروه‌های مسلح فلسطینی را در جریان عملیات خود کشته و ۹ نفر دیگر را دستگیر کرده است.

به گفته ارتش اسرائیل، هر دو نفری که کشته شدند قبلا به دلیل جرایم امنیتی در زندان‌های اسرائیل بودند.

تداوم تنش‌ها در کرانه باختری رود اردن در حالی است که شبکه خبری الجزیره، روز سه‌شنبه ۱۵ آذر در بیانیه‌ای اعلام کرد از دیوان جنایی بین‌المللی خواسته تا عوامل کشته شدن خبرنگار فلسطینی–آمریکایی این شبکه را شناسایی و مجازات کند.

الجزیره در این بیانیه مدعی شد شواهد کافی در اختیار دارد که نیروهای اسرائیلی عمدا شیرین ابوعاقله را هدف قرار داده و کشته‌اند.

آمریکا اما با اقدام الجزیره در شکایت به دیوان بین‌المللی جنایی در لاهه در مورد ماجرای کشته شدن شیرین ابوعاقله، خبرنگار این شبکه، مخالفت کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، شامگاه سه‌شنبه گفت که این موضوع در چارچوب وظایف دیوان جنایی بین‌المللی نیست: «بهتر است اجازه دهیم این دیوان به وظیفه اصلی خود برسد که جلوگیری از رخ دادن جنایات شنیع است.»

جهان‌نما
چند چند
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید