اختصاصی ایران‌اینترنشنال: دست‌کم پنج شهروند یهودی در ایران بازداشت شده‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، در هفته‌های اخیر چهار شهروند یهودی در تهران و یک شهروند یهودی در شیراز بازداشت شده‌اند و با وجود تلاش رهبران جامعه یهودیان ایران، تنها یک نفر از بازداشت‌شدگان آزاد شده است.

در روزهای آغازین خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، رهبران جامعه یهودیان ایران خواستار عدم شرکت اعضای این جامعه در اعتراضات شده و حتی در اقدامی بی سابقه، خواسته بودند برای شرکت در مراسم مذهبی نیز به کنیسه‌ها نیایند.

در همین حال وب‌سایت خبری محبت نیوز گزارش داده بود برخی از رهبران جامعه یهودیان ایران، تحت فشار دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی، به یهودیان در کنیسه‌ها هشدار داده‌اند نباید در اعتراضات شرکت کنند و در صورت دستگیر شدن آنها، انجمن کلیمیان هیچ اقدامی برای آزادی آنها نخواهد کرد.

ایران‌اینترنشنال هفته گذشته در خبری اختصاصی از فشار جمهوری اسلامی بر اقلیت‌های مذهبی برای مجبور کردن آنها به محکوم کردن خیزش انقلابی مردم ایران خبر داد.

پس از این فشارها، انجمن‌ها و نهادهای اقلیت‌های مذهبی بیانیه‌هایی با متن‌های مشابه منتشر کردند.

در همین راستا، انجمن کلیمیان تهران دو هفته پیش با انتشار بیانیه‌ای بی‌سابقه، ضمن محکوم کردن خیزش انقلابی مردم ایران نوشت که جامعه یهودیان ایران همواره پیرو و تابع رهبر جمهوری اسلامی و «در صف مقدم مقابله با مخلان نظم و امنیت» بوده است.

همزمان، همایون سامه یخ، رییس انجمن کلیمیان تهران، هشتم آذر در جریان دیدار علی‌اکبر ضیایی، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شماری دیگر از مقامات حکومتی، از انجمن کلیمیان تهران، ابراز آمادگی کرده بود با «ارائه تصویری صحیح» از شرایط یهودیان در ایران، به جهان ثابت کند حقوق بشر در جمهوری اسلامی رعایت می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

صفحه یک
شاهد تاریخ - فصل اول
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.