سنتکام: قایق سپاه پاسداران در اقدامی خطرناک به کشتی‌های جنگی آمریکا نزدیک شد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۶

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، در بیانیه‌ای از نزدیک شدن یک قایق نیروی دریایی سپاه پاسداران با فاصله خطرناکی به کشتی‌های جنگی آمریکا در تنگه هرمز خبر داد و این اقدام را نشان‌دهنده اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه خواند.

طبق بیانیه سنتکام، این قایق سپاه شامگاه دوشنبه ۱۴ آذرماه در اقدامی ناامن و خطرناک به ۱۵۰ یاردی (حدود ۱۳۷ متری) دو کشتی‌ جنگی آمریکا که در حال عبور از تنگه هرمز بودند، نزدیک شد و با تابش نورافکن سعی کرد دید اتاق فرماندهی آنها را کور کند.

به گفته سنتکام، کشتی‌های جنگی آمریکا با استفاده از هشدارهای صوتی و لیرزهای‌ غیر تهاجمی تشنج را کاهش داده و بدون حادثه خاصی از این مسیر عبور کنند.

سنتکام تاکید کرد این اقدام نیروی زمینی سپاه پاسداران، ضمن نقض استانداردهای بین‌المللی رفتار ایمن و حرفه‌ای در دریا، خطر سوءمحاسبه و برخورد را افزایش می‌دهد.

سخنگوی سنتکام گفت: «این اقدام خطرناک در آب‌های بین‌المللی نشان‌دهنده اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در سراسر خاورمیانه است.»

اقدام قایق‌های سپاه پاسداران تازه‌ترین مواجهه آنها با کشتی‌های آمریکایی در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس محسوب می‌شود. در ۳۰ خرداد، روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از یک مقام نظامی آمریکا از «اقدام خطرناک» قایق‌های سپاه پاسداران در نزدیک شدن به دو کشتی آمریکایی در خلیج فارس خبر داد و نوشت این اقدام می‌توانست به اشتباه محاسباتی منجر شود.

سال گذشته نیز سه قایق تندرو سپاه رویارویی مشابهی با یک کشتی آمریکایی داشتند و پس از شلیک هشدار محل را ترک کردند.

در سال ۲۰۲۰ نیز یازده شناور تندرو سپاه پاسداران به دور چند کشتی آمریکایی چرخیدند.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید