کمیته روابط خارجی پارلمان کره جنوبی خشونت جمهوری اسلامی علیه مردم ایران را محکوم کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۵

کمیته روابط خارجی پارلمان کره جنوبی با صدور قطعنامه‌ای اعمال خشونت جمهوری اسلامی علیه معترضان و مردم ایران را محکوم کرد.

این قطعنامه در نشستی فراحزبی تصویب شد و از حمایت حزب حاکم و احزاب مخالف دولت برخوردار است.

قانون‌گذاران کره‌ جنوبی از دولت خود نیز خواستند برای حمایت از حقوق بشر در ایران، فعالانه با جامعه بین‌المللی همکاری کند.

جمهوری اسلامی و کره جنوبی در سال‌های اخیر به دلیل بلوکه شدن دارایی‌های ایران در سئول بر اثر تحریم‌های آمریکا با یکدیگر دچار اختلاف شدند.

سرکوب خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی اما موجی از محکومیت‌های بین‌المللی به ویژه از سوی پارلمان‌های کشورهای مختلف به دنبال داشته و اکنون در واکنشی کم‌سابقه، کره جنوبی هم علیه تهران اعلام موضع کرده است.

پیش از این و در یکی از آخرین واکنش‌ها به تلاش جمهوری اسلامی برای سرکوب معترضان، قانون‌گذاران فرانسه سرکوب شهروندان ضدحکومت در خیزش انقلابی ایرانیان را محکوم کردند و از دولت‌های اروپایی خواستند تا در پی قتل مهسا امینی فشار بیشتری به تهران وارد کنند.

تمام اعضای پارلمان فرانسه به این قطعنامه رای مثبت دادند و «سرکوب وحشیانه و عمومی نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان مسالمت‌جو» را محکوم کردند.

هدف این قطعنامه چنین اعلام شد: «ابراز حمایت مجمع ملی از مبارزات زنان و مردان ایران در آرمان مشروع آنها برای احترام به حقوق و آزادی‌های اساسی‌شان در برابر سرکوبی است که به دست یک حاکمیت دینی سازماندهی شده است.»

همچنین روبرتا متسولا، رییس پارلمان اروپا، از قطع تماس مستقیم بین هیات‌ها و کمیته‌های پارلمان اروپا با همتایان خود در ایران «تا اطلاع ثانوی» خبر داد و خطاب به معترضان خیزش انقلابی در ایران گفت: «با شما هستیم؛ با شما می‌مانیم.»

او قطع روابط را در واکنش به تحریم نمایندگان پارلمان اروپا از سوی ایران عنوان کرد و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست فورا به «سرکوب خشونت‌بار» معترضان پایان دهند.

متسولا گفت: «پارلمان اروپا به شدت با مجازات اعدام و سرکوب خشونت‌بار اعتراض‌های مشروع مخالف است.»

او در ادامه گفت که این نهاد قانون‌گذاری در اتحادیه اروپا به کسانی که از خیابان‌های ایران چشمشان به این نهاد است، بی‌اعتنایی نمی‌کند.

پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید