مهاباد، بانه، آمل و بندر انزلی در سوگ؛ هفتم و چهلم کشته‌‌شدگان خیزش انقلابی صحنه اعتراض شد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۵

روز سه‌شنبه ۱۵ آذر، مراسم سوم، هفتم و چهلم شماری از جوانان کشته شده در جریان خیزش انقلابی مردم ایران به دست نیروهای سرکوب‌گر برگزار شد. در جریان بر پا شدن این آیین‌ها، مردم شهرهای مهاباد، ‌بانه، آمل و بندر انزلی علیه جمهوری اسلامی شعار دادند و صحنه‌های اعتراضی خلق کردند.

در روز سه‌شنبه، مراسم چهلم «‌اسماعیل (سمکو) مولودی»، «کبری شیخه سقا»، «مسعود احمدزاده»، «زانیار ابوبکری»، «فرشته احمدی» و «شاهو خضری» در مهاباد، «علی فاضلی» در آمل، «فریدون فرجی» در بانه و هفتم «مهران سماک» در بندر انزلی برگزار شد.

مهاباد؛ چهلم سمکو، کبری، مسعود، زانیار، فرشته و شاهو

مراسم چهلم شش نفر از کشته‌شدگان خیزش انقلابی به نام‌های اسماعیل (سمکو) مولودی، کبری شیخ سقا، مسعود احمدزاده، زانیار ابوبکری، فرشته احمدی و شاهو خضری، با حضور گسترده مردم در مهاباد برگزار شد و حاضران شعار‌هایی چون «شهید نامرن»، (‌شهید نمی‌میرد) سر دادند.

اسماعیل مولودی، جوان ۳۵ ساله‌ای بود که شامگاه چهارم آبان و در جریان اعتراضات مهاباد با شلیک مستقیم گلوله جنگی نیروهای حکومتی کشته شد.

کبری شیخ سقا، ۵۵ ساله و اهل روستای دی‌ملا از توابع چوم مجیدخان و ساکن مهاباد بود که روز پنجم آبان و در جریان اعتراضات این شهر با شلیک ماموران امنیتی جان باخت.

مسعود احمدزاده نیز جوانی بود که با شلیک نیروهای امنیتی مجروح شد و روز ششم آبان بر اثر شدت جراحات وارده، کشته شد.

زانیار ابوبکری هم جوانی بود که در جریان خاک‌سپاری سمکو مولودی هدف گلوله ماموران سپاه قرار گرفت و روز پنجم آبان جان باخت.

فرشته احمدی، زنی ٣٢ ساله و مادر دو فرزند خردسال بود که روز پنجم آبان، هنگامی که روی پشت‌بام منزل خودشان بود، از ناحیه سینه هدف گلوله جنگی نیروهای حکومتی قرار گرفت و کشته شد.

شاهو خضری اما جوانی بود که روز پنجم آبان با شلیک مستقیم نیروهای سرکوب‌گر در جریان اعتراضات مردمی مهاباد به قتل رسید.

آمل؛ چهلم علی فاضلی

مراسم چهلم علی فاضلی، از معترضان کشته‌شده، روز سه‌شنبه در آمل برگزار شد.

بر اساس ویدیویی که به ایران‌اینترنشنال رسیده، مادر او حین عزاداری می‌گوید: «بچه‌ها جمع بشید و هلهله کنید ... پسرم میاد، به خدا می‌آد. نگید علی نمی‌آد ...»

علی فاضلی، جوان ۲۹ ساله‌ای بود که شامگاه پنجم آبان با شلیک نیروهای سرکوب‌گر کشته شد.

بانه؛ چهلم فریدون فرجی

مراسم چهلم فریدون فرجی در حالی در شهر بانه برگزار شد که معترضان در این مراسم شعارهای اعتراضی سر دادند.

فریدون فرجی ۲۸ساله و اهل سقز بود که روز پنجم آبان و در جریان اعتراضات مردمی شهر بانه به دست نیروهای سرکوب‌گر کشته شد.

بندر انزلی؛ هفتم مهران سماک

مراسم هفتم مهران سماک با وجود حمله و ممانعت ماموران و تلاش نیروهای حکومت برای جلوگیری از شرکت مردم در این آیین، در بندر انزلی برگزار شد.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد ماموران حکومت به مردم شرکت‌کننده در مراسم هفتم مهران سماک، کشته شده در شب شادی مردم از باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی به آمریکا، حمله کردند.

در انتهای این ویدیو، صدای تیراندازی ماموران شنیده می‌شود.

در این مراسم مردم معترض شعارهایی چون «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» سر دادند.

«قسم به خون مهران، ایستاده‌ایم تا پایان» و «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه» از دیگر شعارهای معترضان در مراسم بود.

بر اساس آخرین آمار سازمان حقوق بشر ایران در روز هفتم آذر، از زمان شروع خیزش انقلابی تاکنون، دست‌کم ۴۴۸ شهروند، از جمله ۶۰ کودک و ۲۹ زن، کشته شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
امروز
جهان‌نما
۲۴

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.