حمایت گسترده از اعتراض و اعتصاب در روز ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۴

فراخوان‌های صادر شده برای تجمع، اعتراض و اعتصاب در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر به حمایت گسترده چهره‌های داخلی و بین‌المللی از اقدام‌های مربوط به خیزش انقلابی مردم ایران در این سه روز انجامیده است.

در آستانه شروع اعتراضات سه‌روزه، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در گفت‌وگو با برنامه چشم‌انداز با سیما ثابت خطاب به مردم ایران گفت:‌ «شما مردم شجاعی هستید که در برابر یک رژیم وحشی بپاخاسته‌اید. روحیه خود را حفظ کنید، جامعه بین‌المللی با شماست.»

شاهزاده رضا پهلوی نیز ضمن با حمایت از اعتصابات نوشت: «شما هم‌میهنان با دلاوری و پایداری در خیابان و نوآوری و تنوع در شیوه‌های مبارزه در ۸۰ روز گذشته حماسه آفریده‌اید. اینک که برای اعتراضات و اعتصابات سراسری در ۱۴، ۱۵، و ۱۶ آذر آماده می‌شوید چون همیشه پشتیبان هم باشید و یکدیگر را تنها نگذارید.»

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ضمن حمایت از فراخوان به سه روز اعتراضی ۱۴ تا ۱۶ آذر در صفحه تلگرام خود نوشت: «برای ما مردم راهی جز مبارزه متحد برای دفاع از زندگی‌مان نمانده است. شعار همه ما مشترک است: زن،زندگی، آزادی»

پیش‌تر، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران با صدور بیانیه‌ای از اعتراضات و اعتصابات سراسری روزهای ۱۴ تا ۱۶ آذر حمایت کرده بود.

چهره‌های فرهنگی، از جمله نازنین بنیادی و کیهان کلهر، هم با انتشار مطالبی کوتاه حمایت خود را از مردم ایران در خیزش انقلابی‌شان اعلام کردند.

نازنین بنیادی، بازیگر ایرانی-بریتانیایی، با اشاره به تاریخ‌های ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر، که برای اعتراض و اعتصاب در آن فراخوان‌های بسیاری منتشر شده، در توییتی نوشت: «برای زندانیان بی‌گناه، برای جانباختگان راه آزادی، برای ایران»

همچنین، کیهان کلهر، نوازنده سرشناس ایرانی ضمن حمایت از فراخوان‌های اعتراضی ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر، در اینستاگرام خود ویدیویی منتشر کرد که نشان می‌داد او و اعضای گروه موسیقی‌اش همگی پیراهنی با نوشته «زن، زندگی، آزادی» به تن دارند.

«فریب شاخه‌های زیتون تاکتیکی را نخورید!»

در همین حین، علیرضا آخوندی، عضو پارلمان سوئد، از ملت ایران و جامعه جهانی خواست بر مقابل «فریب» حکومت برای ایجاد انحراف در جنبش «زن، زندگی، آزادی» هوشیار باشند.

این عضو پارلمان سوئد در توییترش درباره گزارش‌هایی که درباره حذف گشت ارشاد و بررسی قانون حجاب اجباری و «اصلاحات» احتمالی دیگر منتشر می‌شود هشدار داد.

او گفت: «حذف گشت ارشاد و بررسی حجاب اجباری تنها راهی برای به انحراف کشاندن و تضعیف خیزش مردم ایران است. فریب شاخه‌های زیتون تاکتیکی حکومت را نخورید. مردم اصلاحات نمی‌خواهند.»

در همین حال، وبسایت روزنامه «ژاپن تایمز» در گزارشی به اعتصابات سه‌روزه در ایران با وجود ادعاها مبنی بر «حذف گشت ارشاد» از سوی حکومت پرداخت. این روزنامه نوشت فراخوان‌های مشابه در هفته‌های گذشته منجر به «برخی از بزرگترین اعتراضات ضد‌دولتی پس از انقلاب اسلامی» شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید