روش‌های خلاق اعتراض به جمهوری اسلامی؛ تجمع هنرمندان در بروکسل، دویدن در ملبورن و لس‌آنجلس

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۳

در شنبه دیگری از شنبه‌های اعتراضی ایرانیان خارج از کشور، آنان برای اعلام مخالفت با جمهوری اسلامی، تجمعاتی خلاقانه بر پا کردند. در فرانکفورت، ملبورن و لس‌آنجلس، برنامه «دویدن برای آزادی» برگزار شد و در بروکسل هنرمندان با رقص و موسیقی، منعکس کننده صدای اعتراض مردم ایران شدند.

روز سوم دسامبر (۱۲ آذر)، ایرانیان مقیم کشورهای سوئد، نیوزیلند، اتریش، استرالیا، ایتالیا، ترکیه، آلمان و بلژیک، آمریکا و کانادا همچون هفته‌های گذشته در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، تجمع کردند.

آمریکا

ایرانیان و فعالان لس‌آنجلس پس از تجمع در مقابل ساختمان فدرال این شهر، در همبستگی با خیزش انقلابی مردم ایران به صورت دسته جمعی مسافتی معادل چهار کیلومتر را دویدند.

در حالی که تظاهرات ایرانیان مقیم آمریکا طی هفته‌های متوالی توجه مقامات ایالات متحده را به خیزش انقلابی مردم بیشتر کرده، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در یک مصاحبه گفت: «ایالات‌متحده به جای تمرکز بر احیای برجام، بر حمایت از معترضان ایران و اقدامات جمهوری اسلامی در ارسال سلاح به روسیه تمرکز خواهد کرد،»

او افزود: «اگر ایران به درخواست‌های غیرقابل پذیرش ادامه دهد، چرا باید بر احیای برجام تمرکز کرد؟ در این مقطع ما بر توافق هسته‌ای تمرکز نخواهیم کرد، زیرا نمی‌خواهیم باز هم برگردیم و بازی بخوریم.»

کانادا: تورنتو، مونترال، ونکوور

گروهی از کامیون‌داران ایرانی در تورنتو در همراهی با خیزش انقلابی مردم ایران و اعتصابات کامیون‌داران ایران، با ۱۵۰ کامیون در مسیری چهار کیلومتری حرکت کرده و با حمل پرچم‌های مختلف به پخش سرودهای انقلابی پرداختند.

در مونترال نیز ایرانیان و فعالان ساکن این شهر با شعار «آزادی، آزادی» در همبستگی با خیزش انقلابی ایران در خیابان‌های این شهر تظاهرات کردند.

در ونکوور نیز جمعیت گسترده‌ای از ایرانیان و فعالان کانادا در همراهی با خیزش انقلابی ایران تظاهرات کردند. در تجمعی که پیش از این تظاهرات برگزار شد، کنشگران اوکراینی نیز برای اعلام حمایت از مردم ایران حضور داشتند.

فنلاند: هلسینکی

ویدیوهای ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد روز شنبه ۱۲ آذر، ایرانیان ساکن هلسینکی فنلاند تجمع اعتراضی برای حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران برگزار کردند.

سوئد؛ گوتنبرگ

شماری از ایرانیان مقیم سوئد همچون هفته‌های گذشته در شهر گوتنبرگ تجمع کرده و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی از جمله «هدف کل نظامه» سر دادند.

نیوزیلند؛ آوکلند

ایرانیان مقیم شهر آوکلند در نیوزلند در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران راهپیمایی کردند و شعار «آزادی آزادی آزادی» سر دادند.

استرالیا؛ ملبورن

شماری از ایرانیان مقیم شهر ملبورن در استرالیا به دنبال فراخوان انجمن ورزشکاران آزادی‌خواهان ایران تجمع و مراسم «دویدن برای آزادی» را برگزار کردند.

این گروه همچنین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند فارغ از هر نوع گرایش سیاسی‌، می‌خواهند صدای دادخواهی و انقلاب ملی مردم ایران را به گوش جهانیان برسانند.

تجمع‌کنندگان همچنین جمهوری اسلامی را «رژیمی مافیایی با ساختاری فاسد» خواندند که در طول چهار دهه، افکار و اقشار مختلف را تحت ستم قرار داده است و کارنامه‌ای جز تباهی ندارد.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «ورزش ایران همچون اقشار دیگر از اقدامات ویرانگرانه جمهوری اسلامی در امان نبوده و بارها از تیم‌های ورزشی به‌ عنوان ابزار سیاسی و پروپاگاندا استفاده شده است.»

آلمان؛ فرانکفورت

گردهمایی اعتراضی دویدن برای آزادی ایرانیان مقیم آلمان نیز در شهر فرانکفورت و در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران برگزار شد.

معترضان در این شهر با پیوستن به فراخوان انجمن ورزشکاران آزادی‌خواهان ایران، مسیری چند کیلومتری را دویدند.

ایتالیا؛ رم

در شهر رم نیز شماری از ایرانیان مقابل ساختمان وزارت امور خارجه ایتالیا جمع شدند تا اعتراض خود را به حضور دیپلمات‌ها و سیاستمداران جمهوری اسلامی در این کشور اعلام کنند.

معترضان ایرانی توانستند با اعتراضات خود، سخنرانی‌ نمایندگان جمهوری اسلامی را در هشتمین کنفرانس گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای در این شهر لغو کنند.

ترکیه؛ استانبول

روز شنبه همچنین ایرانیان مقیم استانبول در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی تجمع کردند.

معترضان در این تجمع شعارهایی چون «زن زندگی آزادی» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

تجمع اعتراضی ایرانیان این شهر با وجود فشار و محدود کردن تجمع‌ها از سوی پلیس ترکیه ادامه یافت و قرار شد در شنبه‌های آتی نیز ساعت ۱۴ به وقت محلی برگزار شود.

بلژیک؛ بروکسل

ایرانیان مقیم بروکسل در حمایت از انقلاب ایرانیان، گردهمایی اعتراضی بر پا کردند.

در این تجمع، هنرمندان با رقص و موسیقی، صدای اعتراض مردم ایران را به گوش جهان رساندند.

اتریش؛‌ وین

شماری از ایرانیان مقیم اتریش در شهر وین، با همخوانی سرودهای انقلابی و تروریست خواندن علی خامنه‌ای در شعارهایشان، تجمعی اعتراضی برپا کردند.

با گذشت سه ماه از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، تظاهرات ایرانیان خارج از کشور نیز هم‌زمان با اعتراضات داخل ادامه یافته است.

یکی از بزرگ‌ترین تجمعات خارج از ایران، در تاریخ ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) در برلین بود که با ساماندهی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ (هواپیمای اوکراینی) برگزار شد.

پس از آن هم راهپیمایی‌ها و تجمعاتی در شهرهای اروپایی،‌ اسکاندیناوی، استرالیا و آمریکا در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران شکل گرفت، از جمله به مناسبت سومین سالگرد آبان خونین ۹۸.

اخراج سفیران جمهوری اسلامی و به رسمیت شناختن انقلاب مردم ایران از خواسته‌های مهم ایرانیان معترض خارج کشور از دولت‌ها و سیاستمداران غربی است.

در ادامه فشارهای بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی، کارزار درخواست از کشورهای گروه هفت برای اخراج دیپلمات‌های جمهوری اسلامی و فشار برای آزادی زندانیان سیاسی، روز شنبه از ۹۲۰هزار امضا فراتر رفت.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید