تجمع در سین‌کیانگ چین پس از مرگ افراد در آتش‌سوزی به علت فرار نکردن به وقت به خاطر قرنطینه

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۵

پس از انتشار گزارش‌هایی درباره عدم امکان فرار ساکنان یک ساختمان از آتش‌سوزی در سین‌کیانگ چین به دلیل مقررات قرنطینه، شهروندان معترض در شهر اورومچی، مرکز این استان، تجمع کرده و خواستار برداشته شدن قرنطینه شدند.

چین منطقه وسیع سین‌کیانگ را تحت برخی از طولانی‌ترین قرنطینه‌ها قرار داده است به طوری که بسیاری از ساکنان چهار میلیونی اورومچی تا ۱۰۰ روز از ترک خانه‌های خود منع شده‌اند.

خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز اعلام کردند بر اساس ویدیوهای منتشر شده، صدها نفر در اورومچی تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی، خواستار برداشته شدن «لاک داون (قرنطینه سراسری)» شدند.

سین کیانگ محل زندگی ۱۰ میلیون اویغور مسلمان در چین است که تحت تبعیض و فشار شدید حکومت قرار دارند.

شامگاه پنج‌شنبه، آتش‌سوزی در آپارتمانی در منطقه سین‌کیانگ ۱۰ کشته و ۹ زخمی بر جای گذاشت.

کاربران فضای مجازی با اشاره به ویدیوهای منتشر شده اعلام کردند ساکنان به دلیل محدودیت‌های اعمال شده برای قرنطینه و مسدود شدن برخی مسیرها، نتوانستند به موقع فرار کنند.

مقام‌های رسمی اما این موضوع را که قرنطینه باعث فرار نکردن به موقع ساکنان شده، رد کردند.

چین تنها اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود که همچنان سیاست معروف به «کووید صفر» را دنبال می‌کند و محدودیت‌های سختی برای تردد اعمال می‌کند.

با این حال این سیاست موفق نبوده و روز جمعه، کمیسیون ملی بهداشت چین از ۳۲ میلیون و ۶۹۵ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا در یک روز خبر داد که بیش از سه برابر مبتلایان هفته گذشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید