مراسم یادبود کشته‌شدگان و تجمعات خیابانی؛ شعار علیه جمهوری اسلامی، از زاهدان تا کردستان

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۰۴

روز پنج‌شنبه سوم آذر ماه، شماری از مردم زاهدان به خیابان آمدند و با روشن کردن آتش، علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. همچنین مردم معترض در تهران، سمیرم، کامیاران و دهگلان، مراسم سوم و هفتم چهار تن از کشته‌شدگان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی را به صحنه اعتراض بدل کردند.

تهران

پنج‌شنبه خیزش انقلابی مردم تهران در نقاط مختلف پایتخت ادامه داشت. در محله‌های غربی تهران، ازجمله اکباتان، چیتگر، ستارخان و پونک، مردم به خیابان آمده و با برپا کردن آتش علیه علی خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار دادند.

در شهرک اکباتان معترضان شعارهایی از جمله «امسال می‌ده کشته سپاه، مرگ بر کل نظام» سردادند.

در محلات شرقی تهران از جمله میدان هفت‌حوض نارمک و تهران پارس نیز، معترضان با شعارهایی همچون «از کردستان تا تهران، جانم فدای ایران» و «فقر فساد گرونی، میریم تا سرگونی» سر دادند.

در تجریش نیز معترضان با شعارهای ضد حکومتی به خیابان آمدند.

البرز: کرج، فردیس

جمعی از معترضان در خیابان درختی کرج تجمع کرده و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

در فردیس کرج نیز معترضان با برگزاری تجمع شعار «مرگ بر دیکتاتور» را فریاد زدند.به گفته یکی از مخاطبان ایران اینترنشنال، شامگاه پنجشنبه سوم آذر، پایگاه بسیج در مجتمع بهارستان فردیس کرج منفجر شده و در آتش می‌سوخت.

اصفهان

بر اساس ویدیوهایی که به ایران اینترنشنال رسیده، معترضان در اصفهان با سردادن شعارهایی چون «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» و «کردستان، زاهدان، چشم و چراغ ایران» دست به تجمع شبانه زدند.

مشهد

ویدیوی ارسالی به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد شامگاه پنجشنبه سوم آذر، معترضان به منظور حمایت از مردم کردستان در بلوار وکیل‌آباد مشهد تجمع کرده و شعارهایی در حمایت از آنها سر دادند.

اراک

ویدیوی اختصاصی ارسال‌شده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد معترضان شامگاه پنجشنبه سوم آذر، بنر واقع‌شده در میدان شورای اراک متعلق به سپاه را به آتش کشیدند.

در همین حال، ده‌ها تن از روحانیون اهل سنت شهرهای راسک، آشار و سرباز بزرگ در قطعنامه‌ای خواستار برگزاری رفراندوم آزاد با نظارت چهره‌های با نفوذ مردمی و ناظرین جامعه جهانی در ایران شدند.

از سوی دیگر، پنج‌شنبه و همزمان با فراخوان اعتصاب و اعتراض‌های خیابانی، مراسم هفتم حمیدرضا روحی، مسلم هوشنگی و فواد محمدی و سوم محسن نیازی، از کشته‌شدگان قیام علیه جمهوری اسلامی با حضور گسترده مردم برگزار شد.

دهگلان؛ سوم محسن نیازی

مراسم سوم محسن نیازی، از کشته‌شدگان اعتراضات در دهگلان در استان کردستان، با حضور مردم معترض این شهر برگزار شد.

محسن نیازی، جوان ۲۵ ساله‌ای بود که روز یک‌شنبه در جریان اعتراضات مردم دهگلان و با شلیک نیروهای سرکوب‌گر جمهوری اسلامی کشته شد.

او در آخرین پست صفحه اینستاگرام خود با هشتگ مهاباد نوشته بود: «صدای مهاباد باشیم ...»

کامیاران؛ هفتم فواد محمدی

مردم کامیاران استان کردستان با حضور بر سر مزار فواد محمدی،‌ از کشته‌شدگان اعتراضات، شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»‌ سر دادند.

در این مراسم همچنین حاضران ترانه‌هایی را بر سر مزار او همخوانی کردند.

فواد محمدی در جریان اعتراض‌های سه‌شنبه ۲۴ آبان در شهر کامیاران بر اثر اصابت گلوله نیروهای سرکوب‌گر کشته شد.

تهران؛ هفتم حمیدرضا روحی

مردم در مراسم هفتم حمیدرضا روحی،‌ از کشته‌شدگان اعتراضات در محله شهر زیبای تهران، شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

حمیدرضا جوان ۱۹ ساله‌ای بود که شامگاه جمعه ۲۷ آبان در جریان اعتراضات سراسری در منطقه شهر زیبای تهران کشته شد.

پیکر این جوان که با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده بود، شبانه به خاک سپرده شد.

سمیرم؛ هفتم مسلم هوشنگی

مراسم هفتم مسلم هوشنگی، از کشته‌شدگان اعتراضات در سمیرم استان اصفهان با حضور مردم این شهر برگزار شد.

مسلم هوشنگی در تظاهرات روز ۲۵ آبان در سمیرم به دست نیروهای سرکوبگر کشته و دو روز بعد به خاک سپرده شد.

زاهدان

بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، در برخی نقاط زاهدان مردم برای اعتراض به خیابان آمده و آتش روشن کردند.

از روزهای گذشته فراخوان‌های متعددی برای اعتصاب و اعتراض در راستای کشتار معترضان ایرانی در شهرهای کردنشین به‌دست نیروهای سرکوب‌گر منتشر شد؛ سرکوبی که در هفته جاری شدت گرفت و شهرهای بوکان، جوانرود، مریوان، مهاباد، پیرانشهر و ... را به کانون اصلی درگیری‌ها تبدیل کرد.

علاوه بر اعتراضات و تجمعات خیابانی، روز سوم آذر، کسبه و بازاریان شهرهای سمیرم، مشهد، نقده، ثلاث‌باباجانی، سردشت، ارومیه، قروه، سرپل‌ذهاب، سقز، جوانرود، بانه،‌ پیرانشهر، سنندج، کامیاران، بوکان و ... به اعتصابات سراسری پیوستند.

۲۴ با فرداد فرحزاد
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید