بیانیه‌ای بی‌امضا از سوی «جمعی از اعضای خانه سینما»: خواهان برخورد قانونی با متخلفانیم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

با گذشت سه روز از انتشار متن صریح و هشدارآمیز خانه سینما در اعتراض به ادامه خشونت‌ها علیه مردم و احضار و بازداشت پی‌در‌پی اعضای صنف سینما، خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از «جمعی از اعضای خانه سینما» بیانیه‌ای منتشر کرد که در آن خواهان «برخورد قانونی با متخلفان» شده‌اند.

این بیانیه در حالی از جانب «ما اعضای خانه سینما» آغاز شده که نه نام نویسندگان متن و نه امضاکنندگان آن ذکر نشده است.

در این متن که از آن با عنوان «بیانیه شماره یک» یاد شده، آمده است: «در همین جا به اعضای هیات مدیره خانه سینما با احترام عرض می‌کنیم، اگر برخی دوستان از برخورد دستگاه قضایی با سینماگران که عضو سیاسی حزب آنها هستند و تخلف رانندگی یا جرایم دیگر داشتند ناراحت شدند، چرا اجازه می‌دهند به نام خانه سینما بیانیه داده شود؟»

بیانیه مورد اشاره این گروه، پس از بازداشت هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی به دلیل برداشتن حجاب اجباری و احضار و تهدید چند سینماگر دیگر به دلایلی مشابه از جمله حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران در سایت خانه سینما منتشر شد.

خانه سینمای ایران روز دوشنبه هشدار داد در صورت تداوم بازداشت و تهدید سینماگران، از اعضای خود خواهد خواست دست به اعتصاب زده، از همکاری با پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی خودداری کرده و در برابر سازمان سینمایی تحصن کنند.

در متن منتشر شده از سوی خانه سینما همچنین آمده بود: «جامعه اصناف سینمایی ایران دلسوزانه می‌خواهد تا فشار و تهدید از مردم ایران برداشته شده و حاکمیت، خود را پاسخگوی معترضین کند.»

روز چهارشنبه نیز محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که بیانیه اخیر خانه سینما «تحلیل درستی از اتفاقات نیست».

اسماعیلی خطاب به خانه سینما گفت استفاده از «لحن‌های غیر دوستانه» کمکی نمی‌کند: «ما با هر اقدامی که به دو قطبی‌سازی یا افزایش تنش منجر شود مخالفیم.»

یک روز پس از این اظهارنظر، حالا بیانیه‌ای غیر رسمی در خبرگزاری ایرنا منتشر شده است که در آن گروهی که خود را «از اعضای خانه سینما» معرفی کردند، اعلام کردند: «ما اعتقاد به حاکمیت قانون و اجرای آن به طور مساوی در همه صنوف کشور داریم؛ اعم از سینمایی و غیر‌سینمایی و برخورد قانونی با متخلفین را به رسمیت می‌شناسیم.»

اختلافات میان گروه‌های مختلف سیاسی در درون خانه سینما و همچنین میان این نهاد با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تابستان امسال و انتخابات شانزدهمین دوره هیات مدیره این خانه برمی‌گردد که در نهایت منجر به انتخاب محمدمهدی عسگرپور به‌عنوان رییس هیات مدیره جدید شد.

شهریور ماه و چند روز پیش از انتخابات نیز منوچهر شاهسواری، مدیرعامل و محمدعلی نجفی، رییس هیات مدیره خانه سینما به دلیل «دخالت‌های فراقانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» از سمت خود استعفا دادند.

مناقشات بین خانه سینما و سازمان سینمایی وزارت ارشاد اما سابقه‌ای تاریخی دارد و به دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد برمی‌گردد.

این جریان در دولت سیزدهم بار دیگر در حال تکرار است و با توجه به خیزش انقلابی شهروندان علیه جمهوری اسلامی، ابعاد تازه‌تری نیز پیدا کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
۲۴ با فرداد فرحزاد
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید