دیده‌بان حقوق بشر سوریه از مانور نظامی مشترک سپاه و نیروهای حکومت بشار اسد خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد نیروهای رژیم بشار اسد و شبه‌نظامیان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مانور نظامی گسترده‌ای در شرق سوریه و در نزدیکی پایگاه آمریکا در التنف برگزار کردند.

بر اساس گزارش این سازمان غیردولتی مستقر در بریتانیا، این نیروها تمرین‌های مشترک شبانه خود را با سلاح‌های سنگین انجام دادند تا توانایی‌های خود را افزایش دهند.

همزمان صداهای انفجار در میدان نفتی العمر که تحت کنترل پایگاه ائتلاف بین‌المللی در سوریه است، شنیده شد.

نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه داعش به رهبری آمریکا در ماه مارس شش سال پیش، کنترل پایگاه التنف را در نزدیکی مرز عراق و اردن در دست گرفتند.

پیشتر در سوم نوامبر نیز منابع آگاه به دیده‌بان حقوق بشر سوریه اطلاع دادند افسران روسی، نیروهای سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان افغانستانی «فاطمیون» در شرق شهر پالمیرا در شرق سوریه مستقر شده‌اند.

حدود یک ماه پیش از آن نیز فعالان دیده‌بان حقوق بشر سوریه از انفجارهای مهیب در منطقه پالمیرا در حومه شرقی حمص به دلیل تمرینات نظامی نیروهای تحت حمایت جمهوری اسلامی و حزب‌الله در پایگاه هوایی نظامی پالمیرا خبر دادند.

این منطقه از سوریه تاکنون بارها صحنه درگیری نیروهای تحت حمایت ایران و نیروهای آمریکایی بوده است.

اوایل شهریور ماه، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، اعلام کرد در حمله‌های راکتی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه، سه نیروی آمریکایی به صورت جزیی مجروح شدند و دو یا سه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران نیز در حمله‌های آمریکا کشته شدند.

العربیه به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، اوایل هفته گذشته، خواستار معرفی گزینه لازم برای پاسخ به حمله شبه‌نظامیان وابسته به ایران به نیروهای آمریکایی در سوریه شده بود و پس از دریافت نظر فرماندهان ارشد ایالات متحده، دستور حمله به پایگاه‌ این شبه‌نظامیان را صادر کرد.

در خرداد ماه نیز وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های فعلی و سابق آمریکا گزارش داد اسرائیل بیشتر برنامه‌های خود برای حمله به اهداف ایران در سوریه را به صورت مخفیانه با ایالات‌متحده هماهنگ می‌کند و آمریکا عمدتا عملیات‌ اسرائیل در شرق سوریه و در نزدیکی پایگاه التنف را بررسی می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید