اصلاح‌طلبان در دیدار با مقام‌های حکومت برای پایان خیزش انقلابی مردم راهکار دادند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی‌ست شماری از چهره‌های اصلاح‌طلب در جلساتی با مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، راهکارهایی را برای خروج حکومت از بحران و پایان دادن به خیزش انقلابی مردم علیه جمهوری اسلامی ارائه کرده‌اند.

چهره‌های اصلاح‌طلب در این دیدارها با ابراز نگرانی از فشار وارد شده بر نیروهای امنیتی و انتظامی در سرکو‌ب‌ها، به خصوص در مناطق کرد‌نشین، نسبت به آنچه «تجزیه‌طلبی» به خصوص در مناطق مرزی کشور خواندند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

یک روز پس از آن که علی شکوری‌راد، سخنگوی جبهه اصلاحات، دیدار تعدادی از اصلاح‌طلبان با غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی را تایید کرد، ایران‌اینترنشنال به اطلاعاتی از محتوای مطرح شده در این جلسه دست پیدا کرده است.

بر اساس این اطلاعات، در این جلسه افرادی از جمله شکوری‌راد و حمیدرضا جلایی‌پور، از جبهه اصلاح‌طلبان حضور داشته‌اند.

خبرگزاری برنا، متعلق به وزارت ورزش و جوانان نیز به حضور بهزاد نبوی، حسین مرعشی، فاطمه راکعی و محمود صادقی در این نشست‌ها اشاره کرده است.

از سویی گزارش‌های رسیده نشان می‌دهند این فعالان اصلاح‌طلب با احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی هم دیدار داشته‌اند.

هم‌زمان با این اخبار، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال هم اخیرا در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت که شمخانی از خانواده‌های خمینی و رفسنجانی درخواست کرده برای آرام‌تر کردن شرایط کشور، به صورت علنی از معترضان بخواهند اعتراضات را متوقف کنند.

ابراز نگرانی اصلاح‌طلبان درباره نیروهای امنیتی

در این جلسات، اصلاح‌طلبان ضمن ارائه راهکارهایی به مقام‌های جمهوری اسلامی برای عبور از بحران، از عملکرد نیروهای امنیتی در زمینه مقابله با اعتراضات مردم در کردستان تشکر کرده و نسبت به فشار روی نیروهای نظامی ابراز نگرانی کرده‌اند.

این در حالی است که نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی در روزهای گذشته در استان کردستان اقدام به سرکوب گسترده مردم کرده‌اند و به گفته «جوانان محلات تهران»، دست‌کم ۴۱ کشته در پنج روز اخیر در کردستان شناسایی شده‌اند.

بر اساس آخرین آمار سازمان حقوق بشر ایران، خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، دست‌کم ۴۱۶ کشته داشته که ۵۱ نفر از آن‌ها کودک بوده‌اند.

با این حال اصلاح طلبان در این جلسات با مسوولان عالی‌رتبه جمهوری اسلامی، «تجزیه‌طلبی» را از مهم‌ترین مساله جاری در شهرهای مرزی معرفی کرده‌اند.

از سوی دیگر، سخنگوی حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملت نیز در توجیه این دیدارها در صفحه اینستاگرامش نوشت: «قطعا گفت‌وگو در هر سطحی، بهتر از بی‌ارتباطی مطلق است.»

همچنین برخی اطلاعات دیگر حاکی‌ست حاضران در این جلسه بر حضور «جریان‌های میانه» در جامعه تاکید کرده‌اند و خواستار تغییر ادبیات و رویکرد صداوسیما شده‌اند.

روایت رسمی سخنگوی جبهه اصلاحات در خصوص این جلسه اما متفاوت است.

شکوری‌راد روز چهارشنبه مدعی شد: «اعضای جبهه اصلاحات نظرات خود را با مسوولانی که ملاقات کردند در میان گذاشتند و به خصوص در زمینه برخورد با معترضان و بازداشت‌شدگان، هشدارهای لازم را داده و متذکر شدند برخورد با معترضان می‌بایست برخورد قانونی و دموکراتیک باشد و از هر نوع برخورد خشن اجتناب شود.»

اخیرا و در روز ۲۳ آبان نیز محمد خاتمی، رییس دولت اصلاحات، در یک سخنرانی گفت: «براندازی نه ممکن است نه مطلوب.»

چند روز پیش از آن هم بهزاد نبوی، رییس جبهه اصلاحات گفته بود: «ما اصلاح‌طلبان قطعا نمی‌توانیم با معترضان کف خیابان که شعارهای براندازانه می‌دهند همسو شویم. بحث محافظه‌کاری نیست. ما شعارهای آنان را قبول نداریم.»

علاوه بر این دیدار اصلاح‌طلبان، پایگاه اطلاع‌رسانی خانه موزه هاشمی رفسنجانی هم تایید کرده که فاطمه هاشمی رفسنجانی اخیرا در دیداری به گفت‌وگو با مجتبی خامنه‌ای، فرزند علی خامنه‌ای پرداخته است.

گزارش‌ها پیش از این حاکی از آن بود که فاطمه هاشمی در این دیدار درباره وضعیت فعلی کشور گفت‌وگو کرده است.

روی‌ آوردن جمهوری اسلامی به اصلاح‌طلبان در شرایطی است که مردم در اعتراضات سراسری شعارهایی از جمله «این آخرین پیامه، هدف کل نظامه» سر می‌دهند.

پیش از این و در جریان اعتراضات پیشین نیز شعار «اصلاح‌طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» از سوی شهروندان معترض سر داده شده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
فردا
حرف آخر با پوریا زراعتی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید