راهپیمایی مردم تبریز در مراسم خاکسپاری آیلار حقی، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی در ایران

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۷

مراسم خاکسپاری و تشییع پیکر آیلار حقی، دختر جوان کشته شده در تبریز، صبح روز جمعه ۲۷ آبان با حضور پرشمار مردم معترض در قبرستان وادی رحمت این شهر برگزار شد. حاضران در این مراسم علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

آیلار حقی در جریان اعتراضات شهروندان در روز ۲۵ آبان در تبریز، به دست نیروهای سرکوب‌گر به قتل رسید.

بر اساس گزارش‌ها، ماموران امنیتی به حاضران در مراسم تشییع پیکر او حمله کردند.

در حالی‌ که از صبح امروز ترافیک سنگینی از خودروها برای حضور در مراسم تدفین آیلار حقی در مسیر «وادی رحمت» شکل گرفته بود، نیروهای امنیتی سعی کردند از ورود مردم به محل جلوگیری کنند.

گزارش‌هایی نیز از محاصره دور تا دور محل خاکسپاری آیلار حقی از سوی یگان ویژه منتشر شد. بر اساس این گزارش‌ها، نیروهای یگان ویژه اجازه‌ ملحق شدن مردم را به مراسم نمی‌دادند.

مردم معترضی که در این مراسم حضور یافتند، شعارهایی چون «ما همه آیلار هستیم، بجنگ تا بجنگیم» و «امسال سال خونه،‌ سیدعلی سرنگونه» سر دادند.

ویدیوهایی نیز از این مراسم منتشر شده که نشان می‌دهند مردم با شعارهایی چون «حقوق برای مزدور، مزدور برای کشتن» در مراسم حاضر شدند.

آیلار حقی، ۲۳ سال داشت و دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه آزاد تبریز بود که در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان کشته شد اما نیروی انتظامی جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه مدعی شد این دانشجو در «حادثه افتادن در محل گود‌برداری جنب برج شهران تبریز» جان باخته است.

پیشتر شورای صنفی دانشجویان و شماری از رسانه‌های محلی تاکید کردند آیلار حقی در جریان اعتراضات و در شرایطی که به یک ساختمان پناه برده بود، به دست نیروهای امنیتی به پایین پرتاب شد و به علت فرو رفتن میلگرد در جسمش، در دم جان داد.

کشته شدن این جوان دانشجو در حالی است که سازمان حقوق بشر ایران در گزارش آماری جدید خود شمار کشته‌شدگان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی را دست‌کم ۳۴۲ تن، از جمله ۴۳ کودک و ۲۶ زن اعلام کرد.

جمهوری اسلامی اما تاکنون علت مرگ شماری از کشته‌شدگان در جریان خیزش انقلابی را داشتن بیماری زمینه‌ای، تصادف، خودکشی، سقوط از ارتفاع، کشته شدن به دست معترضان، حمله تروریستی و ... اعلام کرده‌ است.

جهان‌نما
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید