در کنگره جهانی علیه مجازات اعدام، جایزه روبرت بدینتر به نسرین ستوده اهدا شد

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۷

جایزه روبرت بدینتر در هشتمین کنگره جهانی علیه مجازات اعدام که در برلین برگزار شد، به نسرین ستوده، وکیل ایرانی اهدا شد. ستوده این جایزه را به دلیل فعالیت‌هایش در زمینه مبارزه با مجازات اعدام و تلاش‌هایش برای لغو این مجازات غیرانسانی و برگشت‌ناپذیر دریافت کرد.

افراد زیادی به عنوان نامزد این جایزه معرفی شده بودند و نسرین ستوده از میان چهار نامزد نهایی، به عنوان برنده انتخاب شد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، این جایزه را به نیابت از نسرین ستوده دریافت کرد و پیام او را خواند.

نسرین ستوده در پیام به کنگره جهانی مبارزه با اعدام با اشاره به احکام اعدام صادر شده علیه جوانان ایرانی به دلیل «شرکت در اعتراضات زن، زندگی، آزادی،» از همه جهانیان خواست در این روزهای سخت، چشم و گوش ایرانیان حق طلب باشند.

او در این پیام تاکید کرد: «چه فرصت خوبی است تا در چنین روزهایی که احکام اعدام بر سر جوانان معترض ما در ایران سایه انداخته است، صدای خود را به گوش همه‌ی جهانیان و به‌ویژه کنگره‌ معتبر شما برسانیم.»

این وکیل و فعال حقوق بشر در این پیام اعلام کرد: «این روزها، افکار عمومی در ایران، بیش از هر زمان دیگری به لغو مجازات اعدام و همسو با اهداف جامعه‌ حقوق بشری جهانی برای تحقق زندگی مبتنی بر صلح، عدالت و قانون نزدیک شده است.»

اهدای این جایزه به نسرین ستوده در حالی است که سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل روز چهارشنبه اعلام کرد جمهوری اسلامی با هدف ارعاب معترضان، به دنبال اعدام حداقل ۲۱ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات پس از برگزار کردن «محاکمات ساختگی» است.

پیش از این سازمان حقوق بشر ایران نیز درباره احتمال اعدام ۹ نفر از بازداشت‌شدگان هشدار داده بود.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید