رافائل گروسی: لغو سفر هیات «آژانس» به تهران، اوضاع را بدتر خواهد کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به سخنان رییس سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرد لغو سفر او و هیات همراهش به تهران وضعیت روابط ایران و آژانس را بدتر خواهد کرد.

گروسی در توییتی ابراز امیدواری کرد که جلسه فنی برنامه‌ریزی شده آژانس با ایران، برگزار شود.

او در عین حال اعلام کرد هدف از این نشست باید شفاف‌سازی و حل موثر مسایل بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی باشد.

گروسی همچنین در مصاحبه‌های خود تاکید کرد لغو این نشست «اوضاع را از آن‌چه هست، بدتر می‌کند».

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی، روز چهارشنبه ۲۵ آبان تهدید کرد در صورت تصویب پیش‌نویس قطعنامه مورد نظر آمریکا و سه کشور اروپایی علیه جمهوری اسلامی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سفر مدیر کل آژانس به ایران لغو خواهد شد.

اسلامی گفت که در صورت تصویب این قطعنامه، «معلوم نیست سفر هیات آژانس به ایران نتیجه‌ای به دنبال داشته و مفید باشد».

در قطعنامه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، از جمهوری اسلامی خواسته شده است درباره ابهام‌های موجود در ارتباط با سایت‌های مریوان، ورامین و تورقوزآباد فورا توضیح دهد.

پیش‌نویس این قطعنامه میان ۳۵ کشور عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توزیع شده و احتمالا در نشست شورای حکام که از روز چهارشنبه آغاز شده، به رای گذاشته خواهد شد.

در همین حال گروسی روز چهارشنبه اعلام کرد تهران هنوز به سوال‌های آژانس جوابی نداده است و این وضعیت نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد.

در خرداد ماه نیز شورای حکام قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی و آمریکا مبنی بر لزوم پاسخگویی فوری ایران به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سه سایت مشکوک را با اکثریت قاطع تصویب کرد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
حرف آخر با پوریا زراعتی
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید