ادامه محکومیت بین‌المللی حمله موشکی جدید سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۵

در پی جدیدترین دور حمله‌های موشکی سپاه پاسداران علیه اقلیم کردستان عراق، محکومیت بین‌المللی این اقدام ادامه دارد.

اتحادیه اروپا حملات مجدد سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق را که به کشته و زخمی شدن عده‌ای از شهروندان این اقلیم منجر شد به شدیدترین وجه ممکن محکوم کرد.

اتحادیه اروپا در بیانیه خود این حمله‌ها را نقض استقلال و یکپارچگی سرزمینی عراق خواند و خواستار توقف این حمله‌ها شد.

اتحادیه اروپا تاکید کرد در کنار مردم عراق و دولت‌ آنها خواهد ایستاد.

جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه، نیز در واکنش به حمله سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق گفت: ایران به حمله‌های پهپادی و موشکی به همسایگان خود در خاورمیانه ادامه می‌دهد. کنگره باید برای جلوگیری از استفاده ایران از پهپادها اقدام کند

در همین حال، یک منبع مطلع بە خبرنگار ایران اینترنشنال گفت اسماعیل قاآنی،فرمانده سپاه قدس، از طریق رییس جمهوری عراقی پیامی درباره حضور احزاب مخالف کرد ایرانی بە مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق فرستادە است.

از سوی دیگر، سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد ریشی سوناک و محمد بن‌ سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، طی دیداری درباره تهدیدات علیه صلح و امنیت خاورمیانه از جمله فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه گفت‌وگو کردند.

سپاه پاسداران دوشنبه برای چندمین بار در دو ماه اخیر، مواضع احزاب کرد مستقر در اقلیم کردستان عراق را هدف حمله موشکی قرار داد. به گفته وزیر بهداشت اقلیم کردستان تاکنون، دور جدید این حمله‌ها دست‌کم یک کشته و هشت زخمی به دنبال داشته است.

هم‌زمان سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی تهدید کرد که حملات بعدی سپاه به شهرها، روستاها و مناطق مسکونی این اقلیم خواهد بود.

سپاه پاسداران از ابتدای مهر ماه چندین بار با موشک و پهپاد انتحاری مواضع و اردوگاه‌های احزاب کرد ایرانی را در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داده بود.

نیروهای سپاه پاسداران در واکنش به خیزش مردم ایران علیه جمهوری اسلامی که با فراخوان احزاب کرد برای اعتصاب در شهرهای کردنشین ایران آغاز شد، این حملات خود را از روز شنبه دوم مهر ماه آغاز کرد.

حملاتی که منجر به کشته شدن دست‌کم ١٧ تن شامل زنان و کودکان و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر شد. همچنین گزارش‌ها حاکی از این بود که در جریان این حملات، سپاه یک مدرسه را هدف قرار داده است.

این حملات با وجود هشدار آمریکا و سازمان ملل متحد، ادامه یافت.

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید