گروه ۲۰ حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد؛ درخواست برای تمدید توافق انتقال غلات

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۵

گروه ۲۰ با وجود اختلافات فراوان، بیانیه نهایی مشترکی را در نشست خود تصویب و حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد. این گروه همچنین خواستار تمدید توافق انتقال غلات اوکراین شد.

قدرت‌های اقتصادی برتر دنیا در بیانیه نشست خود در جزیره بالی اندونزی، به قطعنامه سازمان ملل اشاره کردند که از روسیه می‌خواهد بلافاصله نیروهای خود را از اوکراین خارج کند.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، در این نشست شرکت نکرد و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور نیز ساعاتی پیش از صدور بیانیه پایانی گروه ۲۰، نشست را ترک کرد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، پیش از این این گفته بود که روسیه باید از این گروه حذف شود.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین نیز از در سخنرانی ویدیویی خود در نشست گروه ۲۰، از این گروه خواست فشار بر روسیه را تشدید کند.

در بیانیه گروه ۲۰ تاکید شده است استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای ممنوع است و منشور سازمان ملل متحد باید رعایت شود.

گروه ۲۰ همچنین خواستار تامین ثبات در بازارهای انرژی شد.

قدرت‌های اقتصادی برتر دنیا اعلام کردند عمیقا نگران بحران جهانی غذا هستند و برای جلوگیری از گرسنگی، باید از تمام ابزار موجود استفاده شود.

گروه ۲۰ همچنین از تمدید توافقنامه ۱۲۰ روزه صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه که این هفته به پایان می‌رسد، حمایت کرد.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه هم اعلام کرد این توافق باید به مدت نامحدود تمدید شود.

روسای جمهور آمریکا و ترکیه در حاشیه این اجلاس درباره تمدید این توافق دیدار کردند و آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز در این باره با وزیر امور خارجه روسیه گفت‌وگو کرد.

جام جهانی با مردم
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید