ترک نشست خبری بازی بسکتبال ایران‌وچین از سوی خبرنگاران در اعتراض به بازداشت روزنامه‌نگاران

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۱

خبرنگاران ایرانی حاضر در نشست خبری دیدار بسکتبال تیم‌های ملی ایران و چین، در اعتراض به بازداشت شدن شمار زیادی از همکاران خود به دنبال خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی و برای اعلام همبستگی با آنان، این نشست را ترک کردند.

این خبرنگاران که در تالار آزادی حضور داشتند، در اعتراض به بازداشت نیلوفر حامدی، سعیده فتحی و آریا جعفری، خبرنگاران و عکاس ورزشی، ضمن تحریم و ترک محل نشست خبری، حاضر به پرسیدن سوال از مربیان و بازیکنان تیم‌های ایران و چین نشدند.

در این نشست یکی از خبرنگاران به نمایندگی از دیگر خبرنگاران گفت: «ما هم خبرنگار و روزنامه‌نگار ورزشی هستیم. همکاران ما مدتی است دستگیر شده‌اند و اکنون در زندان هستند. ما تا زمانی که آنان آزاد نشوند نمی‌توانیم [به کارمان ادامه بدهیم]. لطفا ما را ببخشید. ما تصمیم گرفته‌ایم اینجا را ترک کنیم. برای شما آرزوی موفقیت داریم. ما جاسوس یا جنایتکار نیستیم. ما روزنامه‌نگاریم. ما تنها روزنامه‌نگاریم. روزنامه‌نگار ورزشی.»

از سوی دیگر اما ورزشکاران ایرانی رشته‌های مختلف در روزهای گذشته شیوه‌های اعتراضی متفاوتی را برای حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی به کار گرفته‌اند؛ از حرکات نمادین پس از گل‌زنی تا خودداری از همخوانی سرود جمهوری اسلامی.

در روزهای گذشته ویدیوهای فراوانی از قهرمانی یا گل‌زنی ورزشکاران ایرانی رشته‌های فوتبال، بسکتبال، والیبال، فوتسال و تیروکمان منتشر شده که نمایشی از همراهی با دو ماه اعتراضات سراسری مردم در ایران است.

یکی از حرکت‌های نمادین اخیر مربوط به هاشم شیر‌علی، بازیکن تیم فوتسال فولاد زرند ایرانیان بود که روز جمعه ۲۰ آبان و در جریان بازی‌های لیگ برتر، دو بار برای تیمش موفق به گلزنی شد و هر دو بار، صحنه بازداشت خدانور لجه‌ای (لجعی) را بازسازی کرد.

پس از کشته شدن خدانور لجه‌ای در جریان اعتراضات زاهدان، تصویر او با دست‌های بسته، تبدیل به یکی از نماد‌های اعتراض شده است.

پیش از این، سعید پیرامون، بازیکن تیم ملی فوتبال ساحلی، پس از گلی که در فینال مسابقات جام بین‌ قاره‌ای در امارات متحده عربی به برزیل زد، در شادی گل، دست‌هایش را بالا برد و در حمایت از اعتراضات مردمی، به صورت نمادین حرکت قیچی کردن موهایش را نشان داد.

حرکات اعتراضی و نمادین ورزشکاران و پیام آن‌ها در همخوانی نکردن با سرود جمهوری اسلامی، با واکنش‌های فراوان کاربران در شبکه‌های اجتماعی و حمایت آن‌ها روبه‌رو شده است.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید