واکنش گسترده و نمادین شهروندان به رفتار غیرانسانی با خدانور لجه‌ای، شهروند کشته شده بلوچ

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۹

بسیاری از شهروندان در ایران در اعتراض به رفتار غیرانسانی ماموران حکومتی با خدانور لجه‌ای، شهروند کشته‌شده بلوچ که پیشتر و در ماه‌های گذشته، عکس بسته شدنش به میله منتشر شده بود، با بستن نمادین خود به میله، به این رفتار اعتراض می‌کنند.

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر رسیده به ایران‌اینترنشنال، بستن نمادین خود به میله از سوی معترضان، به عنوان نماد اعتراض و همبستگی مردم با جان‌باختگان خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، به ویژه خدانور لجه‌ای تبدیل شده است.

لجه‌ای، جوان بلوچی بود که در جمعه خونین زاهدان در روز هشتم مهر، جزو یکی از کشته‌شدگان به دست ماموران امنیتی جمهوری اسلامی بود.

بر اساس یکی از ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، مردم تهران در تجمع شبانه در منطقه ستارخان تهران به یاد خدانور لجه‌ای، شعار دادند: «کشته شده خدانور، به‌دست چندتا مزدور».

همچنین یک تصویر رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس، پلاکاردی را طراحی و در اعتراضات روز چهارشنبه خود حمل کردند که در آن با نماد دستان دست‌بند زده شده خدانور لجه‌ای، اتحاد کردستان و زاهدان را به نمایش گذاشتند.

تصویری نیز به دست ایران‌اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهد دانشجویان در یادبود خدانور لجه‌ای، پوستری را در دانشگاه آزاد تهران غرب نصب کرده‌اند.

خدانور لجه‌ای در تیر ماه ۱۴۰۱ بازداشت و در مهر ماه همان سال با قرار وثیقه آزاد شد. پیشتر تصاویر و گزارش‌هایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده بود که نشان می‌داد ماموران نیروی انتظامی در زاهدان، در اقدامی خشونت‌بار، دست او را به میله پرچم بسته‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، ماموران ناخن‌های این شهروند را هم کشیده بودند.

مقام‌های جمهوری اسلامی در واکنش به انتشار این گزارش‌ها اتهام «سرقت» را علیه لجه‌ای مطرح کردند اما یکی از اقوام این شهروند کشته شده بلوچ گفته است خدانور با فرزند یک بسیجی درگیر شده و این بسیجی، به دلیل ارتباط با نظام، توانسته حکم جلب او را بگیرد.

مهدی شمس‌آبادی، دادستان نظامی سیستان و بلوچستان به تازگی بسته شدن نورخدا لجه‌ای با دست‌بند به میله پرچم را تایید کرده و مدعی شده که با مامور خاطی برخورد شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تاریخ شفاهی - فصل سوم
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.