سازمان حقوق بشر ایران: افزایش کشته‌شدگان خیزش سراسری به ۳۰۴ نفر، از جمله ۴۱ کودک

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۵

سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان شناسایی شده از سوی این سازمان در ۲۲ استان به دست‌کم ۳۰۴ نفر، از جمله ۴۱ کودک و ۲۴ زن افزایش یافته، اما تعداد گزارش‌هایی که این سازمان دریافت کرده و هنوز موفق به تایید آنها نشده، بسیار بیشتر است.

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، بیشترین کشته‌ها در روزهای ۳۰ شهریور، ۳۱ شهریور و ۸ مهر ( جمعه خونین زاهدان) گزارش شده‌اند و در ماه جاری روز جمعه ۱۳ آبان با ثبت دست‌کم ۱۶ کشته، خونبارترین روز بوده است.

طبق این گزارش، ۴۱ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند که ۹ تن از این کودکان دختر و سه تن از کودکان تبعه کشور افغانستان بوده‌اند.

به گفته سازمان حقوق بشر ایران، کشته‌شدگان از ۲۲ استان مختلف گزارش شده‌اند و بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، تهران، کردستان و گیلان بوده‌اند.

این سازمان همچنین خاطرنشان کرد در پی اعتراضات روز گذشته نیروهای سرکوبگر «با شلیک مستقیم گلوله‌های جنگی به معترضان» در شهرستان خاش دست‌کم ۱۶ نفر از معترضان را به قتل رساندند.

بر اساس این گزارش، کشته‌ها عبارتند از: سیستان و بلوچستان ۱۱۸ نفر، مازندران ۳۳ نفر، تهران ۳۰ نفر، کردستان ۲۶ نفر، گیلان ۲۲ نفر، آذربایجان غربی ۲۱ نفر، کرمانشاه ۱۳ نفر، البرز ۹ نفر، خراسان رضوی ۴ نفر، اصفهان ۴ نفر، زنجان ۴ نفر، لرستان ۲ نفر، مرکزی ۲ نفر، قزوین ۲ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، آذربایجان شرقی ۲ نفر، اردبیل ۲ نفر، ایلام ۲ نفر، خوزستان ۲ نفر، همدان ۲ نفر، بوشهر ۱ نفر و سمنان ۱ نفر.

سازمان حقوق بشر ایران خاطرنشان کرد تا کنون برای ده‌ها تن از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، کیفرخواست «محاربه» و «فساد فی الارض» صادر شده که می‌تواند منجر به صدور حکم اعدام شود.

این سازمان هشدار داد مقامات جمهوری اسلامی قصد دارند در آینده از صدور و اجرای مجازات اعدام، «به عنوان ابزاری برای سرکوب و ارعاب گسترده مخالفان» استفاده کنند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، گفت: «پنجاه روز پس از آغاز اعتراضات و جان باختن بیش از ۳۰۴ نفر، مردم ایران مصمم‌تر از قبل برای یک تغییر بنیادین به خیابان‌ها می‌آیند. حکومت اما پاسخی جز گلوله و خشونت ندارد. جامعه جهانی موظف است از حق تعیین سرنوشت مردم ایران حمایت کرده و با فشار بر جمهوری اسلامی، از بالاتر رفتن تلفات انسانی این تغییر جلوگیری کند.»

از سوی دیگر، شاهزاده رضا پهلوی در توییتی نوشت: «آنکه مردم بی‌دفاع را می‌کشد، پاسدار خامنه‌ای کودک‌کش و دشمن ایران است. ملت ایران دو جمعه خونین در زاهدان و خاش را هرگز فراموش نخواهد کرد، و آمران و عاملان این جنایات را به دست عدالت خواهد سپرد.»

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه افزود:‌ «متحد و یکپارچه کنار فرزندان رستم دستان در سیستان و بلوچستان ایستاده‌ایم.»

مارگوت والستروم، وزیر خارجه پیشین سوئد، نیز در پیامی گفت: «دنیا باید در روابطش با رژیم ایران بازنگری کند و سیاست‌ها درباره ایران معطوف به خواست مردم برای آزادی و دموکراسی باشد.»

در حالی که جمهوری اسلامی خیزش سراسری ایرانیان را «اغتشاش» و با طراحی و حمایت آمریکا، اسرائیل و غرب توصیف کرده، روسای سوه قوه حکومت درباره گسترش اعتراضات جلسه‌ای مشترک برگزار کردند و خواستار «هوشیاری در برابر تهدیدها» شدند.

با این حال، فدریکو ویلگاس، رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل، جمعه اعلام کرد این شورا به زودی درباره وضعیت ایران پس از قتل مهسا امینی جلسه ویژه تشکیل خواهد داد.

ویلگاس خاطرنشان کرد هدف از تشکیل جلسه ویژه این شورا ایجاد سازوکار پاسخگویی یا تحقیق درباره وضعیت حقوق بشر در ایران خواهد بود.

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید