سرور ایمیل‌های کمیته فیلترینگ هک شد

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۴

گروه هکری Anonymous Opiran با انتشار صدها فایل داخلی «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه»، از هک سرورهای ایمیل این نهاد حکومتی خبر داد.

اسناد منتشر شده از سوی این گروه در روز جمعه ۱۳ آبان نشان می‌دهند برخی از خدمات‌دهندگان داخلی با ایجاد «در پشتی» (backdoor)، امکان دسترسی فراقانونی به داده‌های خصوصی کاربران را فراهم کرده‌اند.

این ایمیل‌ها که بر اساس آدرس‌های متنوع در دامنه internet.ir تقسیم‌بندی شده‌اند، اطلاعات مهم بسیاری را از نحوه کارکرد سیستم فیلترینگ جمهوری اسلامی و تعامل این نهاد با کسب‌وکارها و افراد مختلف نشان می‌دهند.

در یک نمونه، مدیر pay.ir، یکی از سایت‌های ارائه‌دهنده درگاه پرداخت، با ایجاد دسترسی نظارتی برای کارگروه دادستانی، به این نهاد اجازه داده است در هر زمان -حتی بدون نیاز به حکم قضایی- به اطلاعات کاربران و تراکنش‌های آن‌ها دسترسی داشته باشد.

در برخی موارد، دادستانی کشور برای رفع فیلتر یک وب‌سایت، از مدیر آن درخواست ارسال تعهدنامه کتبی همراه با امضا کرده است.

در یک نمونه دیگر، دادستانی کشور درخواست حذف اطلاعات عمومی مجموعه‌شرکت‌های ماموت را به یکی از سایت‌های نمایش‌دهنده اطلاعات روزنامه رسمی کشور فرستاده است.

ایالات متحده مهر ماه سال گذشته شرکت ماموت و زیرمجموعه‌هایش را از فهرست تحریمی خود خارج کرده بود.

در ایمیل‌های لو رفته از این کارگروه، همچنین اطلاعات بی‌شماری در رابطه با گزارش‌های داخلی دادستانی، درخواست‌های قضایی، نام‌های کاربری و رمز عبور دسترسی‌های فنی و نیز اطلاعات برخی از رابط‌های این نهاد قابل مشاهده است.

کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که با نام «کمیته فیلترینگ» نیز شناخته می‌شود، در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های دادستانی جمهوری اسلامی تاسیس شد.

رییس این نهاد ۱۲ نفره، دادستان کل کشور است. وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، وزیر آموزش و پرورش، وزیر اطلاعات و وزیر دادگستری از دیگر اعضای این نهاد به شمار می‌روند.

همچنین رییس سازمان صداوسیما، رییس سازمان تبلیغات اسلامی و دو نماینده از سوی مجلس، دیگر اعضای این نهاد هستند.

شب گذشته پس از هک و انتشار ایمیل‌های این نهاد، سایت‌های internet.ir و peyvandha.ir و web.ir که همگی متعلق به کمیته فیلترینگ هستند نیز برای ساعت‌ها از دسترس خارج شدند و تصاویر و شعارهای مرتبط با جنبش «زن، زندگی، آزادی» جای صفحه اصلی آن‌ها را گرفت.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید