وزارت خارجه جمهوری اسلامی: نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حوادث ایران سوءاستفاده بود

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۱۳

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سرکوب اعتراضات ایران را مصداق «سوءاستفاده آمریکا از سازوکارهای بین‌المللی» خواند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز جمعه ۱۳ آبان با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد: «از مفاهیم متعالی مانند حقوق بشر به منظور اعمال فشار سیاسی علیه دولت‌های مستقل استفاده ابزاری شده است.»

بر اساس این بیانیه، تهران اقدام آمریکا در سازماندهی این نشست را مداخله در امور داخلی یک کشور مستقل عضو سازمان ملل متحد قلمداد و اعلام کرد بر این باور است که چنین اقداماتی نقض صریح منشور سازمان ملل و بر خلاف اصول حقوق بین‌الملل است.

دو روز پیش، نشست ویژه اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران با هم‌صدایی در محکومیت نقض حقوق بشر برگزار شد و نمایندگان کشورهای حاضر در این جلسه، به جز نمایندگان چین و روسیه، حمایت خود را از معترضان اعلام کردند.

آمریکا همراه با آلبانی که به تازگی روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی قطع کرده، میزبانی این نشست در روز چهارشنبه ۱۱ آبان در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک را بر عهده داشتند.

این نشست با گزارش جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران آغاز شد و پس از او نیز شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل و همچنین نازنین بنیادی، بازیگر و سفیر سازمان عفو بین‌الملل بریتانیا سخنرانی کردند.

رحمان در سخنانش خواستار تشکیل سازوکار بین‌المللی برای تحقیقات مستقل درباره سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران شد.

او گفت در شش هفته اخیر بسیاری از شهروندان از جمله روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی بازداشت شده‌اند.

رحمان گفت تحقیقات حکومت ایران درباره پرونده قتل مهسا امینی شکست‌ خورده است و دست‌کم ۲۷۷ نفر از جمله ۴۰ کودک در اعتراضات پس از قتل حکومتی مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی، کشته شده‌اند.

برگزاری این نشست در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی، آمریکا و اسرائیل را عامل اصلی خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی دانسته است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پوشش ویژه
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید