بایدن: مردم ایران به زودی خود را آزاد می‌کنند؛ رئیسی: ایران ۴۳ سال قبل آزاد شد

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۱۳

در حالی که خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد و جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، از «آزاد شدن ایران» گفت، ابراهیم رئیسی در پاسخ به این اظهارات بایدن مدعی شد ایران «۴۳ سال قبل» آزاد شده است.

رییس‌جمهوری آمریکا شامگاه پنج‌شنبه ۱۲ آبان در یک سخنرانی انتخاباتی در کالیفرنیا در حالی که ده‌ها نفر از حاضران نوشته‌هایی در حمایت از معترضان ایرانی در دست داشتند، گفت: «نگران نباشید، ما ایران را آزاد می‌کنیم.»

او اما بلافاصله اضافه کرد: «آنان [مردم ایران] به زودی خود را آزاد خواهند کرد.»

چند ساعت بعد، ابراهیم رئیسی در یک اجتماع حکومتی به مناسبت سالروز سیزدهم آبان، روز حمله به سفارت آمریکا در تهران که به عنوان روز دانش‌آموز نامگذاری شده است، در واکنش به این اظهارات بایدن گفت: «ایران ۴۳ سال قبل آزاد شد و مصمم است به اسارت شما در نیاید. ما هرگز گاو شیرده نخواهیم شد.»

رئیسی همچنین مخالفان جمهوری اسلامی را «افراد معدود گول‌خورده خائن» خواند.

قول رییس‌جمهوری آمریکا برای «آزادی ایران» در حالی است که در هفته‌های اخیر درخواست‌ها از بایدن برای اقدامات بیشتر در حمایت از خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی افزایش یافته است.

در تازه‌ترین اقدام، روز پنج‌شنبه گروهی از کنشگران ایرانی کانادا با تجمع در مقابل کنسولگری آمریکا در ونکوور، ضمن ارائه نامه‌ای به سرکنسول ایالات متحده، خواستار اقدام فوری آمریکا برای آزادی توماج صالحی، رپر ایرانی بازداشت شده و سایر زندانیان سیاسی و به رسمیت شناختن انقلاب مردم ایران علیه جمهوری اسلامی شدند.

همچنین بیش از دو هزار و ۳۰۰ چهره علمی و دانشگاهی آمریکا، از جمله دارندگان جایزه نوبل، نشان ملی علوم و مدال فیلدز، در نامه‌ای از جو بایدن خواستند برای جلوگیری از «سرکوب وحشیانه» و کشته شدن دانشجویان معترض در ایران، اقدام فوری انجام دهد.

گروهی از کنشگران ایرانی نیز در مقابل کنگره آمریکا تحصن کردند. این کنشگران در این تحصن خواستار جلب توجه نمایندگان کنگره به خیزش سراسری ایرانیان و اقدام‌های عملی ایالات متحده برای مقابله با سرکوب‌گری جمهوری اسلامی شدند.

نیما نیا، کنشگر کوییر که در تحصن ایرانیان مقابل کنگره حضور داشت و پرفورمنس اعتراضی برگزار کرد، به ایران‌اینترنشنال گفت: «در این تحصن می‌خواهیم به مردم و مقامات آمریکا اطلاع بدهیم اکنون در ایران چه می‌گذرد.»

آمریکا تاکنون تحریم‌هایی را علیه گشت ارشاد و برخی از فرماندهان نظامی مسوول سرکوب خیزش انقلابی در ایران اعمال کرده است.

همچنین نماینده آمریکا در نشست شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد واشینگتن با دیگر کشورهای سازمان ملل همکاری می‌کند تا جمهوری اسلامی را از کمیسیون مقام زن سازمان ملل کنار بگذارد.

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید