ارتش کره جنوبی از پرتاب یک موشک دور-برد و دو موشک کوتاه-برد از سوی کره شمالی خبر داد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۲

ارتش کره جنوبی از پرتاب یک موشک دور-برد و دو موشک کوتاه-برد از سوی کره شمالی خبر داد. در پی این خبر، سیستم هشدار در مناطقی از شمال و مرکز ژاپن فعال شد و از شهروندان خواسته شد در منازل خود بمانند. اندکی بعد، وزارت دفاع ژاپن اعلام کرد این موشک‌ها وارد آسمان ژاپن نشده‌اند.

مقام‌های کره جنوبی و ژاپن گفتند که این موشک ممکن است از نوع بالستیک قاره‌پیما بوده باشد که دوربردترین سلاح کره شمالی است و برای حمل کلاهک هسته‌ای به آن سوی کره زمین طراحی شده است.

خبرگزاری یونهاپ بدون اشاره به جزئیات گزارش داد مقام‌های کره جنوبی معتقدند شلیک این موشک بالستیک قاره‌پیماشکست خورده است اما سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی از تایید شکست احتمالی آن خودداری کرد.

یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن گفت دولت این کشور رد موشک بر فراز دریای ژاپن را گم کرد و این امر باعث شد تا اعلامیه خود مبنی بر پرواز این موشک بر فراز ژاپن را تصحیح کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده پرتاب موشک بالستیک قاره‌پیمااز سوی کره شمالی را محکوم کرد و گفت: «این پرتاب نقض آشکار قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت سازمان ملل است.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در تماسی با همتای کره جنوبی خود، ضمن گفت‌وگو درباره پرتاب اخیر موشک‌های بالستیک از سوی کره شمالی، این اقدام را تنش‌آفرین و برهم زننده ثبات منطقه خواند و بر تعهد قاطع ایالات متحده به حفظ امنیت کره جنوبی تاکید کرد.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
جام جهانی با مردم
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید