محدودیت‌های اینترنت ۷۴۳ میلیارد تومان از درآمدهای همراه اول را کاهش داد

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۷

بر اساس اطلاعات منتشر شده از صورت‌های مالی ماهانه شرکت ارتباطات سیار ایران در سامانه کدال (پایگاه اطلاعات شرکت‌های بورسی)، درآمد همراه اول از محل کارکرد خطوط دائمی و اعتباری در مهر ۱۴۰۱ نسبت به ماه پیش از آن بیش از ۷۴۳ میلیارد تومان کاهش داشته است.

در این صورت مالی، کارکرد خطوط به معنی درآمد مجموع خدمات مکالمه، اینترنت، پیام کوتاه، و پیامک انبوه است. با وجود اینکه درآمدهای این شرکت به شکل تفکیکی منتشر نمی‌شود اما به گفته ماهنامه پیوست، با در نظر گرفتن این موضوع که به جز اینترنت، دیگر خدمات این شرکت در مهر ماه بدون اختلال عمده ارائه شده می‌توان نتیجه گرفت این کاهش فاحش درآمدها نتیجه محدودیت‌های اخیر اینترنتی در ایران است.

همراه اول که زیرمجموعه شرکت مخابرات ایران است با کنترل حدود ۶۰ درصد از بازار ارتباطات تلفن همراه در ایران، بزرگ‌ترین اپراتور مخابراتی کشور به حساب می‌آید. آمارهای ارائه شده توسط رگولاتوری نشان می‌دهد این شرکت حدود ۷۷ میلیون مشترک دائمی و اعتباری در اختیار دارد.

مقایسه درآمد ماه مهر امسال و سال گذشته همراه اول نشان می‌دهد این شرکت به طور کلی نسبت به ماه شهریور با کاهش درآمد روبه‌رو می‌شود. اما نکته حائز اهمیت درباره آمار امسال، تفاوت بیش از اندازه در کاهش درآمدها است.

درآمد همراه اول در شهریور امسال ۳۲.۵۲۸.۲۷۵.۰۰۰ ریال گزارش شده است در حالی که مجموع درآمد این شرکت در مهر ماه ۲۵.۰۹۱.۲۰۳.۰۰۰ ریال بوده است که نشان دهنده کاهش ۷۴۳.۷ میلیارد تومانی (حدود ۲۳ درصد) است.

این در حالی است که مقایسه آمار درآمد این شرکت در ماه‌های شهریور و مهر ۱۴۰۰ از کاهشی کمتر از ۸۴ میلیارد تومان (۳.۶ درصد) حکایت دارد. اختلاف شدید در رقم درآمدها نشان‌دهنده تاثیر شدید محدودیت‌های اینترنتی بر این اپراتور است.

فیلتر شدن شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیام‌رسان واتس‌اپ با بیش از ده‌ها میلیون کاربر ایرانی، قطع مداوم اینترنت و نیز ایجاد اختلال‌های بی‌سابقه در پروتکل‌های وی‌پی‌ان، تاثیر منفی زیادی روی دسترسی مردم به محتوای اینترنتی گذاشته است. این موضوع بسیاری از کسب‌وکارها نیز تحت تاثیر قرار داده تا جایی که حتی برخی از نام‌های بزرگ فناوری اطلاعات در کشور به مرز تعطیلی یا تعطیل نیرو رسیده‌اند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید