آمریکا بنیاد ۱۵خرداد را به دلیل تعیین جایزه برای اجرای فتوای خمینی و قتل رشدی تحریم کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۰۶

وزارت خزانه‌داری آمریکا بنیاد ۱۵خرداد، از نهادهای اقتصادی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی را در ارتباط با تعیین پاداش برای ترور سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار تحریم کرد. این نهاد پس از فتوای روح‌الله خمینی برای قتل رشدی، اقدام به تعیین جایزه ترور کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، بنیاد ۱۵ خرداد، وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی را به دلیل تعیین جایزه چند میلیون دلاری برای قتل سلمان رشدی، نویسنده رمان «آیات شیطانی» تحریم کرد.

در بیانیه‌ای که روز جمعه ششم آبان از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، آمده است که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه، بنیاد ۱۵ خرداد را به دلیل کمک مادی، حمایت مالی، مادی یا فن‌آوری از یک اقدام تروریستی، تحریم می‌کند.

برایان ای. نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم اعلام کرد: «عزم آمریکا برای ایستادگی در برابر تهدیدهای مقام‌های ایرانی علیه حقوق جهانی آزادی بیان، آزادی مذهب یا عقیده و آزادی مطبوعات، متزلزل نخواهد شد.»

این مقام دولت آمریکا با آرزوی بهبودی برای سلمان رشدی، با اشاره به حمله اخیر علیه او، تاکید کرد: «این اقدام وحشتناک که از سوی رژیم ایران تحسین شده، وحشتناک است.»

بر اساس تازه‌ترین خبرها درباره عواقب سوءقصد به جان رشدی، منابع مطلع اعلام کردند که او بینایی یک چشم و توانایی یک دستش را از دست داده است.

تاکنون فتوای قتل سلمان رشدی که از سوی روح‌الله خمینی صادر شد، منجر به حمله‌های خونین و مرگبار علیه مترجمان و ناشران او شده است.

پس از صدور این فتوا، بنیاد ۱۵ خرداد برای کشتن سلمان رشدی جایزه تعیین کرد و در سال‌های بعد مبلغ آن را افزایش داد.

هر چند بعدا در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی شدند به‌طور مستقل طرحی برای کشتن سلمان رشدی ندارند، اما علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۳۸۳ فتوای فقهی روح‌الله خمینی را غیرقابل تغییر خواند.

در بخشی از این فتوا آمده است: «مولف کتاب آیات شیطانی که علیه اسلام و پیامبر و قرآن، تنظیم و چاپ و منتشر شده است و همچنین ناشران مطلع از محتوای آن، محکوم به اعدام‌اند. از مسلمانان غیور می‌خواهم تا در هر نقطه که آنان را یافتند، سریعا آن‌ها را اعدام کنند.»

سلمان رشدی در بیش از ۳۰ سال گذشته از این فتوا جان سالم به در برده بود اما این نویسنده ۷۵ ساله، روز جمعه ۲۱ مرداد، هنگامی که قصد داشت در یک موسسه در ایالت نیویورک آمریکا سخنرانی کند، هدف حمله با چاقو قرار گرفت.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید