روسیه و اوکراین یکدیگر را متهم به برنامه‌ریزی برای استفاده از "بمب کثیف" کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۳

روسیه قصد دارد روز سه شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد اتهام خود را مبنی بر برنامه‌ریزی اوکراین برای به‌کارگیری «بمب کثیف» مطرح کند. این در حالی است که کی‌یف این ادعا را نشان از برنامه مسکو برای حمله هسته‌ای دانست.

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل روز دوشنبه در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیر کل این سازمان و شورای امنیت از این نهاد بین المللی درخواست کرد تا تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تحرکات اوکراین در استفاده از «بمب کثیف» انجام دهد.

نبنزیا در این نامه به‌کارگیری کی‌یف از «بمب کثیف» را تروریسم هسته‌ای خواند و از گوترش درخواست کرد تا مانع از «وقوع این جنایت شنیع» شود.

نماینده روسیه همچنین با متهم کردن کشورهای غربی به حمایت از اقدام تحریک آمیز اوکراین، از آنها خواست تا کی‌یف را از «برنامه های خطرناک خود که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند» منصرف کنند.

در این نامه همچنین تاکید شده است که «روسیه هرگز قصد استفاده از سلاح هسته ای در اوکراین را نداشته و ندارد.»

وزرای خارجه فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده در بیانیه مشترکی این اتهام را رد و بر حمایت خود از اوکراین در برابر روسیه تاکید کردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز عصر دوشنبه با بی اساس خواندن ادعای کرملین، به روسیه هشدار داد که هرگونه استفاده از بمب کثیف یا بمب اتمی در جنگ با اوکراین عواقب شدیدی برای این کشور در‌پی خواهد داشت.

پرایس همچنین از تماس تلفنی بین وزیران ایالات متحده و اوکراین خبر داد. به گفته وی آنتونی بلینکن در گفتگو با دمیترو کولبا بر حمایت پایدار واشینگتن از کی‌یف در مواجهه با تجاوز و جنایات روسیه و لفاظی‌های مسکو درباره «بمب‌ کثیف» تاکید کرد.

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز نادرستی ادعای روسیه را تایید کرد. با این وجود وی افزود هیچ نشانه ای مبنی بر آمادگی روسیه برای استفاده از بمب های کثیف در اوکراین وجود ندارد.

اوکراین نیز جداگانه اتهام روسیه را مبنی بر استفاده از بمب کثیف رادیواکتیو بی‌اساس خواند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در یک سخنرانی گفت اتهامات روسیه نشان می‌دهد که مسکو خودش قصد چنین حمله‌ای دارد و می‌خواهد کی‌یف را مقصر نشان دهد.

زلنسکی افزود اگر روسیه بگوید که اوکراین ظاهراً در حال آماده کردن چیزی است، به این معناست که خودش از پیش همه چیز را آماده کرده است.

دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد که در روزهای آینده و به درخواست کیف، بازرسانی را به دو سایت هسته‌ای در اوکراین اعزام خواهد کرد. به گفته این سازمان هر دو سایت به تازگی بازرسی شده‌اند.

بنابر گزارش‌ها روسیه تصمیم دارد موضوع بمب‌های کثیف را در جلسه سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل مطرح کند.

یک بمب کثیف، مواد منفجره متعارف را با مواد رادیواکتیو ترکیب می کند و پس از انفجار باعث آلودگی رادیواکتیوی مناطق اطراف می‌شود .

خبر ورزشی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید