بازداشت گردشگر اسپانیایی در سنندج؛ دو شهروند نیوزلند پس از چهار ماه آزاد شدند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۴

همزمان با گزارش‌ها درباره بازداشت سانتیاگو سانچز، گردشگر اسپانیایی در سنندج، وزارت امور خارجه نیوزیلند خبر داد که توفر ریچ‌وایت و بریجت ثَک‌رِی، دو شهروند این کشور، پس از چهار ماه بازداشت آزاد شده و ایران را ترک کرده‌اند.

توفر ریچ‌وایت و بریجت ثَک‌رِی اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی نیوزلندی با یک ون به دور دنیا سفر و مسافرت خود را برای دنبال کنندگانشان در اینستاگرام منتشر می‌کردند اما حساب‌های اجتماعی آنان حدود چهار ماه پیش و پس از ورود آنان از ترکیه به ایران به روز نشد.

در حالی که منابع رسمی خبر بازداشت این گردشگران را منتشر نکردند، روز سه‌شنبه جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند، از آزادی آنان خبر داد و گفت که نمی‌تواند جزییات بیشتری در این باره ارائه کند.

در همین حال دولت نیوزلند روز چهارشنبه چهارم آبان از شهروندان این کشور که در حال حاضر در ایران هستند خواست این کشور را ترک کنند.

پس از خیزش مردمی علیه جمهوری اسلامی در ایران، گزارش‌هایی درباره بازداشت برخی از شهروندان غربی منتشر شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان خبر داد که دو شهروند که به تازگی از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج آزاد شده‌اند، از نگهداری سانتیاگو سانچز، گردشگر اسپانیایی در یکی از سلول‌های این بازداشتگاه خبر داده‌اند.

این شهروند ۴۱ ساله اسپانیایی که با عبور از کشورهای مختلف به صورت پیاده، برای تماشای مسابقات جام جهانی به قطر می‌رفت، پس از ورود به ایران ناپدید شده بود.

رسانه‌های حکومتی هم پس از اعتراضات در اربیل از بازداشت یک شهروند آلمانی در این شهر خبر داده بودند.

روز هشتم مهر ماه وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزییات اعلام کرده بود «۹ تبعه بیگانه از اتباع آلمان، لهستان، ایتالیا، فرانسه، هلند، سوئد و کشورهای دیگر»، در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این بارها اعتراضات مردمی در ایران را به کشورهای خارجی نسبت داده‌اند؛ از جمله پس از اعتراضات سال ۸۸ در ایران، ۹ نفر از کارمندان ایرانی سفارت بریتانیا با چنین اتهاماتی بازداشت شدند.

پوشش ویژه
جهان‌نما
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید